Otrzymaliśmy życzenia świąteczne od Natalii Kovalenko, która gościła na naszej scenie w roku 2012 w koncercie „ PIEŚNI I ROMANSE Z REPERTUARU ANNY GERMAN .”Pani Natalia dedykuje piękną kolędę pt. „Leży Jezus”
... i był to czas przepełniony pozytywną energią i kulturą często najwyższych lotów. Wiedzą o tym między innymi Ci, którym udało się zmieścić na naszej niewielkiej sali podczas uroczystych obchodów 40-sto lecia Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach oraz 30-sto lecia zespołu Książkowianka.
Dla tych, którzy nie mieli okazji wysłuchać podsumowania działalności oraz występów starszych artystów, którzy od najmłodszych lat trenowali, rozwijając swoje pasje w naszym Gminnym Ośrodku Kultury oraz tych, którzy dopiero są na początku swojej drogi artystycznej, zamieszczamy obszerną fotogalerię, którą znaleźć można tutaj oraz artykuł z gazety CWA znajdujący się w Wirtuanej Galerii Artykułów. Niedługo opublikujemy w formie odrębnego artykułu także krótkie podsumowanie 40-sto letniej działalności GOK w Książkach oraz wszystkie podziękowania, które otrzymaliśmy od dobrych ludzi z którymi przez te lata współpracowaliśmy i będziemy nadal współpracować.
Już od 40-stu lat Gminny Ośrodek Kultury w Książkach ubogaca życie mieszkańców nie tylko Gminy Książki, ale często również powiatu wąbrzeskiego. Jest to miejsce rozwoju talentów, wydobywania z ludzi tego co najlepsze oraz centrum organizacji wielu imprez, które nie odbyłyby się gdyby nie pomysłowość i zaangażowanie pracowników i osób związanych z GOKiem.
Już w najbliższą niedzielę będziemy uroczyście świętować 40-lecie istnienia Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach. Jest to idealna okazja aby podsumować i przypomnieć 40 lat działaność GOK oraz zaprezentować jego dorobek. Mamy przyjemność zaprosić Państwo do wspólnego świętowania tego wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę (14 grudnia) o godzinie 16:00.
Ciężko wyobrazić sobie nasz Gminny Ośrodek Kultury bez zespołu Książkowianka, który wpisany jest w jego działalność już od 30-stu lat i nadal bardzo aktywnie działa. Niedzielne spotkanie będzie również okazją do tego aby wspomnieć dokonania Pań, których pięknych głosów nie mogłoby zabraknąć na żadnej ważnej uroczystości. Pięć lat temu obchodziliśmy jubileusz 25-lecia zespołu. Zdjęcia z tego wydarzenia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Uroczystość rozpocznie się od koncertu jubileuszowego podczas którego wystąpią zespoły oraz wokaliści działający przy naszym Gminnym Ośrodku Kultury. Nie zabraknie również popisów grupy cyrkowej Hokus - Pokus prowadzonej od kilku lat przez Pana Jerzego Cyrana. Po części oficjalnej będzie można podziwiać wystawy poświęcone działalności GOK - fotografii "Przeżyj to jeszcze raz" oraz "Aktywny senior", kronik (w tym zostaną zaprezentowane jeszcze nie publikowane nigdzie najnowsze kroniki), oraz wystawy prac Klubu Rękodzięła Artystycznego Węzęłek. Serdecznie zapraszamy!
Mamy przyjemność zaprosić Państwo na kiermasz świąteczny, który odbędzie się w najbliższą sobotę (13 grudnia). Na kiermaszu swoje prace zaprezentują między innymi członkowie Klubu Rękodzięła Artystycznego Węzęłek. Ile pracy włożyli w przygotowanie swoich świątecznych dzieł można zobaczyć w dziale Galerie zdjęć. Prace będzie można zakupić w godzinach od 11:00 do 14:00.
W ubiegłą środę (26 listopada) seniorzy obchodzili tradycyjne Andrzejki. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć lania wosku, obierania jabłek na długość skórki oraz innych ciekawych i śmiesznych wróżb a także konkursów. Zdjęcia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy na sylwestra w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Podtrzymując tradycję jak co roku organizujemy sylwestra przy świetnej muzyce. Zapraszamy z własnym koszyczkiem. Zapisy w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach, ilość miejsc ograniczona. Szczegóły na plakacie poniżej.
Mamy przyjemność poinformować, że w naszym Gminnym Ośrodku Kultury zostają wznowione zajęcia Zumby prowadzone przez licencjonowaną instruktorkę. Za jedyne 5 zł za godzinę można się świetnie wybawić, rozgrzać w zimowe dni a przedewszystkim spalić nawet kilkaset kalorii. Zapraszamy! Zapisy do 25 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury. Zajęcia będą odbywały się w piątki w dwóch grupach - od godziny 17:15 - dzieci, od godziny 18:30 młodzież i dorośli.
W ostatnich tygodniach w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyły się aż 3 projekty prowadzone przez wolontariuszy programu Projektor - Wolontariat Studencki w ramach projektu "Młody Nobel". Dzieci podczas zajęć poznały tajniki nauk ścisłych tj. informatyka czy fizyka. Studenci pokazali im, że nauka nie musi być wcale nudna a co więcej - może być ciekawym przeżyciem. W ubiegłą sobotę odbyło się podsumowanie cyklu projektów podczas którego dzieci razem ze studentami bawiły się w najciekawsze gry oraz powtarzały najciekawsze eksperymenty. Zdjęcia z zajęć można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Uczniowie klasy 4 Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Książkach oraz Lidia Barszczewska, uczennica Gimnazjum w Książkach zaprezentowali w dniu dzisiejszym na scenie naszego Gminnego Ośrodka Kultury program słowno - muzyczny z elementami multimedianymi poświęcony upamiętnieniu Narodowego Święta Niepodległości. Zdjęcia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Wczoraj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury, dzięki zaangażowaniu studentów działających w ramach programu Projektor - Wolontariat Studencki, odbył się kolejny projekt z cyklu "Młody Nobel". Projekty te mają na celu ukazanie dzieciom i młodzieży, że nauka przedmiotów ścisłych może być niezwykle ciekawa.
Tym razem grupa studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wprowadziła dzieci w niezwykły świat magnesowych czarów i niezwykłych iluzji. Dzieci zobaczyły na własne oczy jak łatwo jest oszukać swój umysł np. poprzez patrzenie jednym okiem na specjalną figurkę smoka, który zdaje się nas cały czas obserwować. Były to kolejne niezwykle ciekawe i wciągające zajęcia przygotowane przez niezawodnych studentów - wolontariuszy. Dziękujemy w imieniu swoim oraz dzieci!
Zdjęcia z zajęć można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Wójt Gminy Książki Jerzy Polcyn zaprasza wszystkich mieszkańców gminy 12 listopada na godzinę 10:00 do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbędzie się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W programie artystycznym wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej w Książkach.
W imieniu Księdza Grzegorza Nadolnego, proboszcza parafii pw. Św. Katarzyny w Osieczku oraz Wójta Gminy Książki Jerzego Polcyna mamy przyjemność zaprosić Państwo na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego Copernicus. Odbędzie się on 11 listopada (wtorek) o godzinie 10:30 w kościele w Osieczku. W programie utwory takich klasyków jak m.in. J.S. Bach, A. Vivaldi, A. Corelli, Fr. Heandel oraz innych. Serdecznie zapraszamy no to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w naszym regionie.
Dzisiaj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się aż dwa spotkania, dwóch aktywnie działających klubów. Panie należące do Klubu Rękodzięła Artystycznego Węzełek kontynuowały swoje prace nad ozdobami świątecznymi, które przygotowują na jarmark świąteczny, który odbędzie się w Wąbrzeźnie 14 grudnia. Członkowie Klubu Seniora spotkali się natomiast przy kawie, herbacie i cieście aby porozmawiać, pośmiać się, powspominać a także planować kolejne organizowane przez siebie wydarzenia. Spotkania Klubu Seniora odbywają się regularnie w każdą pierwszą środę miesiąca - zapraszamy do zapisania się do klubu wszystkich, których męczy domowa codzienność i chcieliby aktywnie spędzić czas w gronie rówieśników. Z naszym klubem seniora nie da się nudzić!
Dnia 31.10.2014 r. wójt Jerzy Polcyn odwiedził wraz z młodzieżą uczącą się w Szkole Podstawowej w Książkach groby żołnierzy i ludności, która zginęła w czasie II wojny światowej na terenie Gminy Książki i Grudziądza.
Uczniowie klasy VI a: Iwona Nowicka, Paweł Giermak, Krystian Świątkowski wraz z wychowawczynią panią Anną Polcyn oraz panem wójtem złożyli kwiaty i zapalili znicze na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Książkach, następnie wyruszyli do mogiły - grobu zbiorowego, umiejscowionego przy szosie z Książek w Brudzawkach. Dzieci, aby oddać hołd poległym w Katyniu, Miednoje i Charkowie postawili znicze na 3 płytach pod którymi umieszczone są urny z ziemią z wyżej wymienionych miejsc kaźni polaków. Wracając do centrum Książek dzieci zapaliły również znicze przy budynku, na którym umieszczona jest tablica pamiątkowa ku czci osób przetrzymywanych w nim w czasie II wojny światowej.
W ciszy i bez udziału publiczności uczniowie złożyli także wieniec oraz znicze na pomniku – mogile w Łopatkach. Dzieci dowiedziały się, że upamiętnia on 2500 rozstrzelanych mieszkańców całego powiatu wąbrzeskiego jesienią 1939 roku.
Kolejnym punktem podróży historycznej był Grudziądz gdzie uczniowie złożyli kwiaty i znicze na pomniku generała brygady Franciszka Zielińskiego z XXII Pułku Piechoty. Wójt Gminy Książki Jerzy Polcyn powiedział, że „20 stycznia 1920 roku generał dokonał inkorporacji Gminy Książki. Jego pułk stacjonował w Wąbrzeźnie. 2 lutego wymaszerował na wschodnie rubieże polski i walczył z bolszewikami koło Wilna, gdzie został ciężko ranny i leczył się w szpitalu w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Jako weteran walk otrzymał tzw. halerówkę w miejscowości Robakowo pod Grudziądzem. Zmarł w XII 1954r, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Grudziądzu. W kondukcie pogrzebowym szło tylko 8 osób.” Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały historii opowiedzianej przez wójta.
Następnym cmentarzem, który odwiedzili uczniowie aby upamiętnić bohaterów był cmentarz Garnizonowy w Grudziądzu. Dzieci postawiły znicz na grobie generała dywizji Stanisława Pruszyńskiego, na którym umieszczone jest epitafium potwierdzające słowa wójta Książek, że Pomorze, w tym Książki i Grudziądz, wróciły do macierzy po 147 latach. Dzieci dowiedziały się, że Grudziądz został wyzwolony dokładnie 20 stycznia 1863 r.
Zastępca komendanta major Makowski, uczestniczący przy oddawaniu hołdu poległym opowiedział dzieciom o tym, że w Grudziądzu znajdował się szpital wojskowy, w którym leczeni byli Polscy żołnierze ranni w bitwach z bolszewikami.
Na koniec żywej lekcji historii dzieci postawiły znicz na grobie powstańca styczniowego, który również spoczywa na cmentarzu Garnizonowym w Grudziądzu.
Na pożegnanie zastępca komendanta major Makowski podziękował panu wójtowi Jerzemu Polcynowi za szerzenie wiedzy i pamięci o poległych bohaterach wśród młodzieży.
Autor:Anna Polcyn
Więcej zdjęć można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy bardzo serdecznie na wieczorek Andrzejkowy, który odbędzie się dnia 22 listopada (sobota). Jest to doskonała okazja aby przed adwentem wybawić się w gronie znajomych. Koszt to jedyne 15 zł od osoby. Na imprezę zapraszamy z własnym koszyczkiem. Zapisy do dnia 18 listopada.
Studenci programu Projektor to niezwykle kreatywne osoby, które mają niesamowitą ilość wiedzy, ale także pomysłów na to jak w ciekawy sposób ją przekazać. Wolontariusze już w najbliższy piątek kolejny raz wprowadzą dzieci i młodzież naszej gminy w niesamowity świat nauki. Zajęcia tym razem będą dotyczyć magnesowych czarów i iluzji. Będzie to doskonała okazja do poćwiczenia umysłu oraz rozwinięcia zmysłu postrzegania. Serdecznie zapraszamy do zapisów na zajęcia!
W ubiegłą sobotę odbyły się kolejne zajęcia prowadzone przez wolontariuszy programu „PROJEKTOR-wolontariat studencki”. Tym razem dzieci uczestniczące w warsztatach mogły poczuć się przez chwilę jak słynny detektyw, Sherlock Holmes. Wolontariusze przygotowali pełną tajemnic i zagadek grę detektywistyczną. Na młodych detektywów czekały tajne zadania-łamigłówki ukryte w domu kultury. Dzieci podzielone na zespoły miały za zadanie odczytać pismo lustrzane, rozszyfrować informacje zapisane szyfrem Atbash, a także rozwikłać zagadkę miejsca ukrycia skarbu. Przy pomocy wolontariuszy ujawniali niewidoczny atrament sympatyczny, poznawali zawartość walizki technika kryminalistyki i ujawniali ślady zostawione na miejscu zdarzenia. Dzieci wykazały się ogromnym zapałem i szybkością – wszystkie zagadki udało się rozwiązać!
Wolontariusze przygotowali nagrodę-niespodziankę dla uczestników za udział w grze i aktywność – balonowe zwierzaki dla każdego.
Oprócz części detektywistycznej wolontariusze przygotowali także pokaz eksperymentów – dzieci dowiedziały się jak stworzyć skaczące i kanciaste bańki mydlane. Chemia potrafi być magiczna i zaskakująca – studenci udowodnili dzieciom, że pomarańczowa ciecz zmieszana z przezroczystą może zmienić kolor na... czarny.
Warsztaty odbyły się w ramach V edycji kampanii edukacyjnej „Młody Nobel” realizowanej przy współpracy Fundacji Rozwoju Wolontariatu z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Autor relacji:RKP Paulina Pamuła
Zdjęcia z zajęć można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Najaktywniejszym kołem działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach jest ostatnio Klub Rękodzięła Artystycznego Węzełek. Panie konsekwentnie spotykają się co tydzień w środy, aby rozwijać swoją kreatywność poprzez tworzenie "czegoś z niczego". Wystarczy styropianowa kulka, trochę nici, wełny oraz co najważniejsze - pomysł i chęci, których Paniom nie brakuje. Zdjęcia z kolejnych zajęć można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy na kolejne zajęcia realizowane we współpracy z wolontariuszami działającymi w ramach akcji Projektor - Wolontariat Studencki. Tym razem wolontariusze wprowadzą uczestników w świat tajemnic detektywistycznych. Podczas zajęć odbędzie się między innymi gra detektywistyczna. Szczegóły na plakacie obok. Zapraszamy!
Zapraszamy do odwiedzenia działu Wirtualna Galeria Artykułów w którym zamieściliśmy dzisiaj aż 10 nowych artykułów.
W ubiegłą sobotę odbyły się zajęcia prowadzone przez młodych, pięknych i kreatywnych studentów, wolontariuszy programu Projektor - Wolontariat Studencki. Po raz kolejny dzielili się oni z dziećmi i młodzieżą swoimi pasjami. Tym razem podczas zajęć uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Podczas gdy jedna z nich zajmowała się podstawami programowania, druga prowadziła eksperymenty naukowe. Mniej więcej w połowie czasu trwania zajęć grupy się wymieniły, aby każdy mógł uczestniczyć zarówno w eksperymentach laboratoryjnych jak i w krótkiej lekcji programowania m.in. gier. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Dzisiaj odbyło sie kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek. Panie dokończyły prace, które rozpoczęły w ubiegłym tygodniu tj. bombki choinkowe wykonywane techniką Temari. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy do udziału w kolejnej propozycji zajęć przygotowanej przez wolontariuszy akcji Projektor - Wolontariat Studencki.
Już w najbliższą sobotę dzieci oraz młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach przepełnionych dobrą zabawą i niezwykłymi przeżyciami. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak przygotować swoje minilaboratorium w którym będzie można zaskoczyć znajomych np. tańczącymi rodzynkami. Podczas zajęć przeprowadzony zostanie także minikurs programowania, dzięki któremu każdy będzie mógł stworzyć swoją pierwszą w życiu prostą grę komputerową. Zapraszamy!
Dla osób dorosłych przygotowaliśmy natomiast wyjątkowy, jesienny wyjazd nad morze. Każdy zasługuje na chwilę relaksu z którego można czerpać radość np. przy blasku ogniska i szumie morskich fal. Wyjazd jest dwudniowy, z zapewnionym noclegiem oraz wyżywieniem. Koszt wyjazdu to 110 zł od osoby. Szczegóły na plakacie zamieszczonym obok.
Hasło tytułowe tego wpisu przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Papieskiego. Ponieważ zespół Książkowianka angażuje się w uroczyste liturgie w naszej miejscowości i tym razem nie mogło go zabraknąć na dzisiejszej eucharystii. Zespół nie tylko z całych płuc, ale i z gorących serc zaśpiewał aby upamiętnić pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II.
Żywym kazaniem okazał się natomiast występ dzieci ze szkolnego koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienikiewicza w Książkach, prowadzonego przez Panią Magdę Kesler. Dzieciprzybliżyły wiernym zgromadzonym w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Książkach postać Ojca Świętego Jana Pawła II.
Zdjęcia z tego pięknego wydarzenia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
W środę odbyły się pierwsze zajęcia Klubu Rękodzięła Artystycznego Węzełek w sezonie kulturalnym 2014/2015. Poprowadziła je Ania Skwark, która bardzo aktywnie włącza się w działania naszego Gminnego Ośrodka Kultury. Mimo, że do świąt Bożego Narodzenia jeszcze daleko, zajęcia poświęcone były tworzeniu bombek choinkowych techniką temari. Prace przygotowane przez uczestników można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Przypominamy że Klub ma formę otwartą - każdy może się nieodpłatnie do niego zapisać w naszym Gminnym Ośrodku Kultury. Zajęcia odbywają się w każdą środę od godziny 11:00. Zapraszamy bez względu na wiek!
Zapraszamy do działu Wirtualna Galeria Artykułów. Zamieściliśmy w nim artykuł z dzisiejszej gazety CWA poświęcony możliwościom rozwoju jakie daje nasz Gminny Ośrodek Kultury. Oczywiście cały czas zapraszamy do zapisów i uczestnictwa w proponowanych przez nas zajęciach.
Październik to miesiąc, w którym rozpoczynamy naszą coroczną pracę rozwojową. Poza ofertami, które przedstawiliśmy jakiś czas temu (można je znaleźc tutaj), pragniemy zaprosić do uczestnictwa w kołach zainteresowań przeznaczonych zarówno do dzieci i młodzieży jak i osób starszych - wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje pasje. Szczegóły na plakatach poniżej.
W związku z OBCHODAMI 75 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach w dniach od 22 do 30 września 2014 r. odbywały się prelekcje dr Tomasza Cerana, pracownika pionu naukowego Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, pt. „Zapomniani kaci Hitlera. Samoobrona Niemiecka (der Volksdeutsche Selbstschutz) w Polsce w 1939 r." Prelekcje skierowane były do uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz dorosłych.
Prelekcji towarzyszyła wystawa planszowa autorstwa dr Izabeli Mazanowskiej i dr Tomasza Cerana pod tym samych tytułem.
Z zaproszenia skorzystały: Liceum Ogólnokształcące z Wąbrzeźna, Zespół Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie, gimnazja w Myśliwcu i Książkach.
Zdjęcia z prelekcji można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
20 września br. w Łopatkach przy pomniku Ofiar Totalitaryzmu odbyły się uroczystości religijno - patriotyczne z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Honorowy patronat nad uroczystościami objęli: Jan Stanisław Ciechanowski – Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, dr hab. Andrzej Kunert – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz dr Łukasz Kamiński – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Książki, Przewodnicząca Rady Gminy w Książkach, oraz Ksiądz Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Łopatkach Edward Rogoza.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa „Zapomniani kaci Hitlera. Samoobrona Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w 1939 r.", udostępniona przed Delegaturę IPN w Bydgoszczy, autorstwa dr Izabeli Mazanowskiej i dr Tomasza Cerana. Odbyła się także promocja książki dr. Tomasza Cerana „Im Namen des Führers... Selbstschutz Westpreussen i zbrodnia w Łopatkach w 1939 r."
Drugą wystawę „Wrzesień 1939” można oglądać w świetlicy wiejskiej w Łopatkach, udostępniona została przez Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
W dniu 24 września w Gminnym Ośrodku Kultury odbędą się prelekcje dr Tomasza Cerana, pod tym samym tytułem co wystawa. Prelekcje skierowane są do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu wąbrzeskiego oraz powiatów sąsiednich. Istnieje możliwość uzgodnienia kolejnych prelekcji . Termin prelekcji można umówić pod nr tel. 56 6888 167 w 33-z Panią Gabrielą Janowską UG lub pod nr tel. 56 6888 139 z dyrektorem GOK.
W dniu 16 września po raz piąty osoby aktywnie działające z terenu Gminy Książki skorzystały z zaproszenia i uczestniczyły w wizycie studyjnej organizowanej przez Fundację Lokalna Grupa Działania Wieczno w ramach projektu Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja. Wizyta studyjna skierowana była do liderów z obszaru gmin: Dębowa Łąka, Gruta, Książki, Płużnica, Radzyń Chełmiński, Łasin, Rogóźno, Świecie nad Osą i Wąbrzeźno (gm. Wiejska), na których obszarze działa Fundacja LGD Wieczno.
Tym razem był to wyjazd do Wioski Chlebowej w Janiej Górze, gmina Świekatowo, powiat świecki. Uczestnicy prześledzili drogę, która zaczyna się od kłosów zboża, a kończy na bochenkach pachnącego chleba. Poznali legendę wioski chlebowej oraz historię o wszędobylskim Strachu „Luppo”. Na zainteresowanych czekał pokaz tradycyjnego młócenia zboża, przygotowanie ciasta zgodnie z oryginalną recepturą oraz wspólne wypiekanie chleba w oryginalnym piecu chlebowym. Upieczony chleb każdy uczestnik mógł zabrać do domu.
W ścieżce edukacyjnej „Stracha pokonamy, chleba nie oddamy” uczestnicy spotkali tajemnicze postacie , od których musieli zdobyć produkty do pieczenia chleba: Strażnika Soli, Strażnika Ognia, Strażnika Wody, Strażnika Zakwasu. Wykonywanie zadań utrudniał Strach Luppo. Po zdobyciu wszystkich produktów potrzebnych do wypieku chleba Strażnik Ognia zaprosił wszystkich na słodkie podpłomyki.
Na zajęciach z rękodzielnictwa wszyscy mogli wykonać pamiątkę tematycznie związaną z Wioską Chlebową - sympatycznego „Straszka” . Po zajęciach uczestnicy udali się na „Wesołą łączkę” gdzie trzeba było się wykazać się dużą energią i aktywnością podczas zabaw ruchowych.
Celem wizyty studyjnej było nabycie nowej wiedzy i doświadczenia w zakresie aktywizacji społeczności lokalnej przyczyniającej się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej oraz zaktywizowanie lokalnych liderów wiejskich. Wierzymy, że cel został osiągnięty. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia , które będą starali się przenieść na swój obszar działania za co organizatorom wyjazdu serdecznie dziękują.
Obszerną galerię zdjęć z wyjazdu można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Członkowie Klubu Seniora we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Książkach zorganizowali tradycyjne święto ziemniaka, które odbyło się w ubiegłą środę. Głównym daniem wydarzenia był oczywiście pieczony ziemniak w mundurku. Nie zabrakło także różnych konkursów takich jak obieranie ziemniaków na czas. Seniorzy pokazali również jak świetnie potrafią się bawić przy dobrej muzyce. Zdjęcia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Podobnie jak w roku ubiegłym podejmujemy współpracę z firmą Lingualand, która będzie prowadzić dla mieszkańców naszej gminy w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach zajęcia z języka angielskiego oraz niemieckiego. Zajęcia są objęte opłatą 8 zł od osoby za godzinę. Zapisy do dnia 20 września 2014.
Zapraszamy także na warsztaty biżuterii pn. "W świecie wyobraźni" podczas których będzie można poznać i udoskonalić swoje techniki tworzenia ozdób - od tradycyjnych koralików do kolorowych kolczyków. Cena 9 zł/h za osobę (w cenę wliczone są materiały wykorzystywane podczas zajęć).
Nasz Gminny Ośrodek Kultury organizuje również wyjazd do Wąbrzeskiego Domu Kultury na kabaret dla osób dorosłych pt. "Miłość po włosku". Wykonawcami kabaretu są aktorzy teatru "Afisz" z Torunia. Koszt wyjazdu to 20 zł od osoby (w koszty wliczone są bilet i przejazd).
Klub Seniora działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach zaprasza na coroczne "Święto Ziemniaka", które odbędzie się dnia 17 września br. o godzinie 11:00 w parku przy GOK. Szczegóły na plakacie.
Zespół Książkowianka na zaproszenie ojca Andrzeja Makowskiego uświetnił swoim śpiewem dzisiejszą uroczystość Matki Bożej Rywałdzkiej Pocieszycielki Strapionych. Liturgii przewodził ksiądz biskup Andrzej Suski w koncelebrze kustosza sanktuarium o. Andrzeja Makowskiego oraz kapłanów z dekanatów wąbrzeskiego oraz Radzyń Chełmiński. Więcej informacji o dzisiejszej uroczystości jak i samym sanktuarium można znaleźć na stronie internetowej rywald.kapucyni.org.pl. W naszej Galerii zdjęć zamieściliśmy natomiast zdjęcia z dzisiejszego odpustu.
Dzisiaj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury mieliśmy przyjemność gościć pielgrzymów z Bobrowa, udających się rowerami do Rywałdu na odpust ku czci Matki Bożej Rywałdzkiej Pocieszycielki Strapionych.
Pielgrzymi mieli okazję nie tylko odpocząć po trudach podróży, ale także zregenerować siły przy kawie, herbacie i ciastkach.
Zdjęcia można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Wczoraj w radosnej atmosferze dzieci pożegnały wakacje w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Książkach przygotowali wiele konkursów oraz zabaw. Dzieci mogły również pobawić się w dmuchanym zamku czy też poskakać na trampolinie. Podczas imprezy można było również skosztować pysznych babek straciatella ufundowanych przez firmę "Zaskocz".
Mimo że wakacje się już kończą, nasz Gminny Ośrodek Kultury nadal pracuje. Po wakacyjnym szaleństwie przygotowujemy się do rozpoczęcia naszych regularnych zajęć odbywających się w roku szkolnym. Czym w tym roku Was zaskoczymy? Tego dowiecie się pod koniec września, gdy przygotujemy już pełną ofertę kulturalną oraz uruchomimy zapisy na poszczególne zajęcia oraz do kół zainteresowań.
Dzisiaj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury rozpoczął się już ostatni projekt wakacyjny. Z chęcią podjęlibyśmy się realizacji większej ilości zajęć jednak czas leci nieubłaganie szybko i wakacje niestety już się kończą. Ostatnie zajęcia prowadzą studentki z Katowic, Milena i Alicja, które pokazują dzieciom jak wyczarować "coś z niczego". Podczas dzisiejszych zajęć dzieci oraz młodzież integrowali się oraz przygotowali piłeczki z balonów wodnych. Jutrzejsze zajęcia poświęcone będą wikliniarstwu.
W sobotę natomiast zapraszamy razem z Gminną Biblioteką Publiczną w Książkach do parku przy GOK, na godzinę 15:00, na oficjalne zakończenie wakacji.
Wakacje mogą być czasem aktywnego odpoczynku, podczas którego można poszerzać swoje horyzonty, poznawać historię a także rozwijać swoje talenty. Trzeba tylko chcieć, a możliwości same się pojawią! W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych to między innymi nasz Gminny Ośrodek Kultury stał otworem dla dzieci i młodzieży a także dorosłych. Pozyskaliśmy fundusze unijne na organizację zajęć poświęconych ginącym zawodom. W ramach projektu "Edukacja i integracja społeczności lokalnej poprzez organizację warsztatów ginących zawodów w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach" finansowanego w ramach operacji z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego PROW na lata 2007 - 2013 odbyły się warsztaty garncarskie, wikliniarskie, papieru czerpanego oraz rzemiosł dawnej polskiej wsi dla dzieci i młodzieży oraz filcownicze dla dorosłych. Projekt realizowany był w partnerstwie z Gminą Książki, Gminną Radą Kobiet oraz Klubem Rękodzięła Artystycznego "Węzęłek"
Podczas zajęć wykonane zostały piękne ozdoby, kosze wiklinowe, rękopisy pisane prawdziwym piórem na świeżo wyprodukowanym przez siebie papierze czerpanym oraz wiele, wiele innych rzeczy, które można było podziwiać podczas wczorajszego, oficjalnego zakończenia projektu. Po podsumowaniu projektu oraz rozdaniu dyplomów uczestnicy zajęć wraz z rodzinami udali się do parku przy GOK na wspólną biesiadę. Wszystkich, którzy nie mogli wczoraj pojawić się w GOK, zapraszamy do działu Galerie zdjęć w którym można obejrzeć jak przebiegały zajęcia oraz efekty prac dzieci, młodzieży oraz dorosłych uczestniczących w projekcie.
To jednak jeszcze nie koniec wakacji. Od poniedziałku rusza jeszcze jeden, ostatni już wakacyjny projekt, tym razem współorganizowany przez studentów działających w ramach programu "Projektor - Wolontariat Studencki". Tym razem studenci - wolontariusze, będą pokazywać dzieciom i młodzieży jak można zrobić coś z niczego.
W tym tygodniu nasz Gminny Ośrodek Kultury od rana do wieczora tętni pozytywną energią. Przed południem dzieci i młodzież spotykają się na zajęciach poświęconych rzemiosłom dawnej polskiej wsi, podczas których poznają między innymi ile trudu trzeba włożyć aby wyprodukować papier czerpany czy też upiec podpłomyki a także jak kiedyś pisało się piórem (tym prawdziwym!). Co zaskakuje - dzieci nie narzekają a wręcz przeciwnie - świetnie się bawią podczas zajęć co można zobaczyć w dziale Galerie zdjęć.
Po południu natomiast spotykają się osoby dorosłe, które ćwiczą swoje zdolności manualne podczas warsztatów filcowniczych. Jak fajne rzeczy można wykonać z filcu można zobaczyć również w naszej Galerii zdjęć.
Zajęcia realizowane są w ramach projektu "Edukacja i integracja społeczności lokalnej poprzez organizację warsztatów ginących zawodów w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach". Partnerami projektu są Gmina Książki, Gminna Rada Kobiet oraz Klub Rękodzięła Artystycznego "Węzełek". Operacja z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego PROW na lata 2007 - 2013.
W naszym Gminnym Ośrodku Kultury oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej odbywają się zajęcia prowadzone przez nasze stażystki oraz Panią Kasię - dyrektorkę GBP. Podczas zajęć dzieci wykonują piękne obrazki metodą wydrapywania oraz grają w gry rozwijające percepcje oraz kreatywność. Jak przebiegały wczorajsze i dzisiejsze zajęcia można zobaczyć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy także do działu Wirtualna Galeria Artykułów gdzie na bieżąco zamieszczamy publikacje z prasy lokalnej.
Zastanawialiście się kiedyś jak zrobić coś z niczego? Otóż da się, o czym będą mogły przekonać się dzieci i młodzież podczas najbliższych i ostatnich już w te wakacje zajęć prowadzonych przez studentów programu Projektor - Wolontariat Studencki. Zajęcia odbędą się w naszym Gminnym Ośrodku Kultury, w ostatnim tygodniu wakacji tj. od 25 do 29 sierpnia. Aby uczestniczyć w nich trzeba do 20 sierpnia złożyć w GOK deklarację, którą można pobrać klikając na poniższy link. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Dzisiaj mamy także przyjemność zaprosić Państwo na wycieczkę organizowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dębowej Łące. Jest to czterodniowy wyjazd, w bardzo korzystnej cenie podczas którego zwiedzić będzie można Sudety, Wrocław oraz okolice. Całkowity koszt wyjazdu to 480 zł. Szczegółowe informacje można uzyskać w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach (56 688 81 39) oraz u Pani Stroińskiej w Dębowej Łące.
Sportowy tydzień za nami (zdjęcia z zajęć można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć). Nadszedł czas na to aby odpocząć fizycznie, dlatego od wtorku zajmiemy się rozwojem szarych komórek poprzez zajęcia artystyczne. Gminny Ośrodek Kultury w Książkach wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Książkach przygotowały dla młodzieży specjalne zajęcia plastyczno edukacyjne, które będą odbywały się w najbliższy wtorek, środę oraz czwartek, w godzinach od 13:00 do 15:00. Zajęcia są oczywiśćie darmowe. Zapraszamy!
Jesteśmy już na półmetku kolejnego tygodnia wakacji. Tym razem zajęcia realizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach we współpracy z akcją Projektor - Wolontariat studencki poświęcone są w całości rozwojowi szeroko pojętej aktywności fizycznej. Studenci Marta i Tomek z Katowic dbają o to, aby dzieci spędzały ten tydzień nie tylko radośnie, ale też aktywnie. Pokazują im, że rozwój fizyczny nie musi być nudny a wręcz przeciwnie - że można się świetnie wspólnie bawić, jednocześnie spalając zbędne kalorie. Zdjęcia z zajęć można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy także do odwiedzenia działu Wirtualna Galeria Artykułów gdzie zamieściliśmy dużo ciekawych artykułów poświęconych naszym wakacyjnym zajęciom.
W tym roku uroczyściej niż w latach ubiegłych obchodziliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego. Już od czwartku można było zwiedzać specjalą wystawę poświęconą wydarzeniom tamtego okresu. Piątkowe obchody rozpoczęły się od projekcji filmów "Targówek'44" oraz "13 sierpnia '44" na sali Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach. W godzinie wybuchu powstania, o 17:00 zawyły syreny a harcerze wstrzymali na 70 sekund ruch na głównym skrzyżowaniu Książek, po czym w symbolicznym przemarszu ulicami naszej miejscowości przypominali słowami Mirona Białoszewskiego z "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" te niezwykle ważne w dziejach naszego narodu wydarzenie. Po powrocie pod Gminny Ośrodek Kultury zostały zapalone znicze pod symbolem powstańczym a uczestnicy przeszli na salę GOK, gdzie został wyświetlony film "Targówek '44". W parku rozwieszone zostały zdjęcia wykonane podczas Powstania a z głośników przed GOK można było usłyszeć do godziny 19:00 zarówno klasyczne jak i współczesne utwory upamiętniające te wydarzenie. Fotorelację można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Kolejny tydzień intensywnych zajęć wakacyjnych już niemal za nami i tym samym zbliżamy się do półmetka wakacji. W tym tygodniu na stołach Gminnego Ośrodka Kultury królowały ozdobne kwiaty, wykonywane z krepy przez dzieci, uczestniczące w zajęciach prowadzonych przez Panią Agnieszkę Wiśniewską - pasjonatkę sztuki i naszą aktywną stażystkę. Efekty wspólnej pracy można podziwiać w specjalnych galeriach zdjęć tutaj oraz tutaj.
Mamy przyjemność zaprosić Państwo na patriotyczne zakończenie tygodnia. Kulminacyjnym momentem jutrzejszych obchodów rocznicy sierpnia '44, Powstania Warszawskiego, będzie symboliczne wstrzymanie ruchu przez harcerzy o godzinie 17:00. Po 70 sekundach ciszy odbędzie się między innymi prezentacja wystaw poświęconych walkom powstańczym. Serdecznie zapraszamy!
W tym roku uroczyściej niż zwykle w naszej gminie obchodzona będzie rocznica Powstania Warszawskiego. Sierpień 1944 roku zapisał się w pamięci narodu jako jeden z najtragiczniejszych miesięcy. W związku z tym pragniemy uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność naszego narodu. Już od czwartku czynna będzie wystawa "Powstanie Warszawskie", przygotowana dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Książkach. Zapraszamy także na projekcję filmów "Targówek '44" oraz "13 sierpnia '44". Punkt kulminacyjny uroczystości rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 włączeniem syren i uroczystym "zatrzymaniem". Odbędzie się także specjalny koncert harcerzy oraz zobaczyć będzie można stopklatki powstaniowe, rozwieszone na drzewach w parku przy GOK. Już teraz bardzo serdecznie zapraszamy! Szczegóły na plakacie poniżej.
Podobnie jak w latach ubiegłych, nasz Gminny Ośrodek Kultury w wakacje pęka w szwach - i bardzo dobrze! Cieszymy się, że nasze zajęcia cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży a także osób starszych.
Czwartkowe zajęcia Projektorowe poświęcone były bardzo popularnej w ostatnich czasach technice decopage. Dzieci świetnie się bawiły wykonując ozdobne medaliony. Jak przebiegały zajęcia można obejrzeć specjalnej fotorelacji.
W piątek odbyły się ostatnie już zajęcia prowadzone przez wolontariuszkę programu Projektor - Wolontariat Studecki. Po tygodniu intensywnych zajęć, dzieci musiały pożegnać się z Panią Asią. Nie zabrakło jednak ciekawych zabaw, tańców animacyjnych a także... malowania twarzy i dłoni specjalnymi, przeznaczonymi do tego farbami. Dzieci na zakończenie zajęć otrzymały pamiątkowe dyplomy. Czujne oko naszego fotografa uwieczniło wszystko na zdjęcia, które można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Sobota natomiast upłynęła pod znakiem biesiady na świeżym powietrzu. Przekrój wiekowy uczestników był bardzo zróżnicowany - od najmłodszych niemowlaków, po członków naszego lokalnego Klubu Seniora. Zabawa trwała w najlepsze do godziny 20:30. Dzieci mogły poskakać na trampolinie oraz dmuchanym zamku, starsi natomiast zadbali oto aby pociechom nie zabrakło energii piekąc im kiełbaski. Nie byłoby biesiady gdyby nie wspólne tańce - tutaj najbardziej wykazali się członkowie klubu seniora. Gdy wszyscy już poszli do domów - oni chcieli tańczyć do rana. Zdjęcia z biesiady można znaleźć w fotorelacji.
Co przygotowaliśmy na przyszły tydzień? Zapraszamy na zajęcia plastyczne, które rozpoczną się już we wtorek. Wstęp jak zawsze darmowy, zajęcia poprowadzi, dzieląc się z uczestnikami swoją pasją, nasza nowa stażystka - Pani Agnieszka Wiśniewska.
Podczas dzisiejszych zajęć projektorowych dzieci poznały bardzo ciekawą technikę zdobienia - Quilling w której wykonały piękne kartki urodzinowe. Zdjęcia z zajęć można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy także do odwiedzenia działu Wirtualna Galeria Artykułów w którym można znaleźć artykuły z dzisiejszej i zeszłotygodniowej gazety CWA poświęcone wydarzeniom z naszej gminy, w tym między innymi zeszłotygodniowym zajęciom.
Kolejny dzień zajęć projektorowych za nami. Dzisiejszym tematem przewodnim była kryminalistyka. Dzieci profesjonalnie przygotowały miejsce zbrodni oraz nauczyły się między innymi jak łatwo ściągnąć odciski palców. Zajęcia upłynęły w atmosferze radości co widać między innymi na zdjęciach w dziale Galerie zdjęć.
Dzisiaj także mamy przejmność zaprosić Państwo na dwie wycieczki - do Torunia na spektakl kabaretowy "Eko-spoko, czyli bomba ekologiczna" do restauracji hotelu Bulwar oraz do Ciechocinka. Szczegóły na plakatach poniżej.
Już 4 sierpnia rozpoczną się kolejne zajęcia realizowane we współpracy z akcją Projektor - Wolontariat Studencki. Tym razem będą to wakacyjne zajęcia sportowe, nie tylko dla tych którzy interesują się sportem i rozwijają swoją kulturę fizyczną, ale także dla tych którzy w te wakacje chcieliby zdrowo się pobawić i poruszać na świeżym powietrzu. Na zajęcia można zapisywać się do przyszłego poniedziałku. Ilość miejsc ograniczona. Gotową do wydruku deklarację można pobrać poniżej.
W dniu dzisiejszym rozpoczął się projekt wakacyjny realizowany we współpracy z akcją Projektor - Wolontariat Studencki. Zajęcia prowadzone są przez studentkę Asię, która przyjechała do nas aż z Częstochowy aby podzielić się z dziećmi swoją pasją i radością z pracy z nimi. Dzisiejszy dzień został w dużej mierze poświęcony na integrację oraz spisanie kontraktu. Nie zabrakło jednak także zajęć kreatywnych - dzieci wykonały między innymi przeplatane nićmi serca na karkach papieru. Zdjęcia z dzisiejszych zajęć można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Informujemy, że trwa konkurs na najatrakcyjniejszą gminę województwa kujawsko - pomorskiego, zorganizowany przez Polskie Radio PiK. Zachęcamy do głosowania na naszą gminę Książki.
Głosować można:
- online - zaznacz pole obok wybranej gminy na stronie konkursu a następnie kliknij na "głosuj".
- sms - wyślij sms pod numer 7148 o treści "pik.numergminy" - zamiast tekstu numer gminy należy wpisać numer ze strony konkursowej.
- jeśli wyślesz hasło reklamowe promujące gminę, możesz wygrać atrakcyjne nagrody. SMS pod numer 7148 o treści pik.numergminy.hasłoreklamowe.imięinazwisko
Konkurs trwa do 30 września 2014 r. Koszt SMS 1,23 zł z VAT.
Szczegółowe informacje na stronie konkursowej.
Materiały promujące naszą gminę zostaną wyemitowane w radiu PiK 12 sierpnia br. podczas programu "Popołudnie".
Kolejny projekt wakacyjny dobiegł końca. Tym razem dzieci i młodzież udowodnili, że w rękach siła i że nie straszne im modelowanie twardej wikliny. Widać to szczególnie po zdjęciach z dzisiejszego, ostatniego już spotkania, podczas którego uczestnicy zajęć, przy nieocenionej pomocy pań z koła rękodzięła artystycznego "Węzełek", wykonały przepiękne, kolorowe kosze wiklinowe. Zajęcia, które powoli odchodzą do lamusa tj. garncarstwo czy wiklina, wskrzeszane są podczas takich zajęć jak te realizowane w naszym Gminnym Ośrodku Kultury. To jak świetnie można się bawić łącząc przyjemne z pożytecznym, zostało uwiecznione dzięki czujnemu oku naszego fotografa. Zdjęcia z wszystkich dotychczasowych zajęć wakacyjnych można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Zajęcia realizowane były w ramach projektu "Edukacja i integracja społeczności lokalnej poprzez organizację warsztatów ginących zawodów w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach". Partnerami projektu są Gmina Książki, Gminna Rada Kobiet oraz Klub Rękodzięła Artystycznego "Węzełek". Operacja z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego PROW na lata 2007 - 2013.
W przyszłym tygodniu dzieci uczestniczące w wakacyjnych zajęciach GOK zostaną porwane w świat zabaw i kreatywności. Zajęcia poprowadzą studentki Asia i Ania z Częstochowy.
Wakacje w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach to czas rozwijania swoich pasji oraz zainteresowań. W czwartek dobiegły końca zajęcia poświęcone przez wielu już zapomnianym technikom garncarstwa. Dzieci oraz młodzież podczas zajęć wykonały z gliny różnego rodzaju przedmioty - od tabliczek ozdobnych z własnymi imionami po proste naczynia. Obszerne galerie zdjęć z zajęć można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć. Były to pierwsze zajęcia realizowane w ramach projektu "Edukacja i integracja społeczności lokalnej poprzez organizację warsztatów ginących zawodów w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach". Partnerami projektu są Gmina Książki, Gminna Rada Kobiet oraz Klub Rękodzięła Artystycznego "Węzełek". Operacja z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego PROW na lata 2007 - 2013.
Kolejne zajęcia realizowane w ramach powyższego projektu rozpoczynają się już 15 lipca i poświęcone będą wikliniarstwu.
Dnia 28 czerwca 2014 w Blizienko uroczyście obchodzono 40 – lecie powstania miejscowej jednostki OSP. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. Polowa o błogosławieństwo dla strażaków, którą celebrowali Kapelan Ks. Henryk Trąpczyński oraz Ojciec Andrzej Makowski z Klasztoru w Rywałdzie Królewskim. Wśród zaproszonych gości obecni byli Poseł na Sejm RP jednocześnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Toruniu Zbigniew Sosnowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie Jarosław Herbowski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wąbrzeźnie mł. bryg. Ireneusz Wiśniewski, Poczty Sztandarowe OSP ZOSP RP w Wąbrzeźnie, OSP Rywałd Królewski, OSP Książki oraz OSP Osieczek. Na uroczystości była obecna Przewodnicząca Rady Gminy Książki Anna Turbak wraz Radnymi, Wójt Gminy Książki Jerzy Polcyn, Skarbnik Gminy Elżbieta Kępińska. Podczas uroczystości przedstawiony został rys historyczny jednostki , który przedstawił Zastępca Naczelnika Eugeniusz Bala. Fotorelację z wydarzenia można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Pełną informację prasową z listą osób odznaczonych można pobrać tutaj.
Członkowie Klubu Seniora oraz przyjaciele Klubu udali się 27 czerwca do Ciechocinka aby odetchnąć świeżym solankowym powietrzem, wspiąć się na tężnie oraz podziwiać uroki tego niezwykle pięknego i nadal tętniącego życiem ośrodka wypoczynkowego. Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Dzisiaj w Gminnej Bibliotece Publicznej w Książkach rozpoczęły się zajęcia wakacyjne pod nazwą "Ahoj Szczurku Lądowy" realizowane we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Książkach. Są to zajęcia rozwijające kreatywność u dzieci oraz pokazujące jak wesoło i po "piracku" można spędzić czas. Fotorelację z zajęć można obejrzeć również w dziale Galerie zdjęć.
Już dzisiaj rozpoczynają się wakacje, najmilszy okres w roku dla każdego ucznia. Dlaczego by nie spędzić go kreatywnie w gronie znajomych? Podobnie jak w latach ubiegłych, Gminny Ośrodek Kultury przygotował bardzo szeroką gamę zajęć dla dzieci i młodzieży. Z nami nikt na pewno nie będzie się nudził!
Oficjalne rozpoczęcie wakacji w GOK już w najbliższy czwartek. Impreza odbędzie się w parku przy GOK. Zaczynamy o 14:00.
W trakcie wakacji na dzieci i młodzież czekają między innymi warsztaty garncarskie, wikliniarskie, papieru czerpanego oraz rzemiosł dawnej polskiej wsi. Nie zabraknie także zajęć realizowanych przez studentów wolontariuszy programu Projektor - Wolontariat Studencki. W tym roku zapraszają Was oni do świata kreatywności, której wynikiem będzie efektywność. Nie zapominamy także o rodzicach, którzy aby odpocząć od swoich pociech mogą uczestniczyć w warsztatach filcowniczych.
Szczegóły na plakatach. Aby zapisać się na zajęcia trzeba dostarczyć komplet dokumentów. Można je wydrukować samodzielnie z plików, które można pobrać poniżej lub wypełnić je w Gminnym Ośrodku Kultury.
24 czerwca 2014 roku 15 osób z naszej gminy uczestniczyło w wizycie studyjnej zorganizowanej w ramach projektu „ Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” w miejscowości WIELKI MĘDROMIERZ -WIOSKA MIODOWA, województwo kujawsko-pomorskie, powiat: tucholski, gmina Gostycyn.
Organizatorem wizyty studyjnej była Fundacja Lokalna Grupa Działania WIECZNO z siedzibą w Wąbrzeźnie.
Celem organizacji wizyty było:
- nabycie nowej wiedzy i doświadczenia w zakresie aktywizacji społeczności lokalnej przyczyniającej się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej,
- zapoznanie z przykładowymi projektami z zakresu aktywizacji społeczności lokalnej przyczyniającej się do poprawy warunków życia na wsi i rozwoju turystyki wiejskiej,
- zaktywizowanie lokalnych liderów wiejskich,
- nabycie przez lokalnych liderów wiedzy i doświadczenia niezbędnego do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
Wizyta studyjna skierowana była do liderów z obszaru gmin:
- Dębowa Łąka, Gruta, Książki, Płużnica, Radzyń Chełmiński, Łasin, Rogóźno, Świecie nad Osą i Wąbrzeźno (gm. Wiejska), na których obszarze działa Fundacja LGD Wieczno.
W ramach wyjazdu uczestnicy zapoznali się z historią powstania wioski.
Wielki Mędromierz to wieś na terenie gminy Gostycyn. Jej mieszkańcy postanowili w 2008 r. stworzyć miodową wioskę. Miał być to z jednej strony pomysł na zachęcenie młodych do kontynuowania tradycji pszczelarskich, ale i koncepcja promocji lokalnych wyrobów. Charakterystyczne dla wioski są nazwy poszczególnych pasiek, które znajdują się przy gospodarstwach. Pochodzą od imienia pszczelarza. Znajdziemy więc tu pasieki: "u Władka", "u Jasia", "u Teofila", "u Mirki", "u Rozalii", "u Henia", "u Julka", "u Grzesia", "u Zbyszka" i "u Tadzia”.
W pasiece „u Mirki” uczestnicy zapoznali się z pracą w pasiece, „u Rozalii” - degustowali miody „u Henia” - obejrzeli sprzęt pasieczny
Atrakcją był poczęstunek swojskim ciastem miodowym, oraz obiad domowy- kluskami ziemniaczane oraz pałkami w miodzie.
Wszyscy uczestniczyli w grze terenowej „Wyprawa Odkrywców po Wiosce Miodowej” oraz w warsztatach rękodzielniczych wykonując świece z wosku pszczelego.
Obszerną galerię zdjęć z wyjazdu można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Powoli zbliżamy się do końca miesiąca czerwca a co za tym idzie - do zakończenia obchodów Dnia Dziecka w sołectwach naszej gminy.
Przedostatnią miejscowością jaką odwiedzili pracownicy naszego Gminnego Ośrodka Kultury wraz z zamkiem, trampoliną oraz masą pozytywnej energii do zabawy z dziećmi był Osieczek. I tutaj nie zabrakło wielu zabaw, konkursów oraz słodyczy dla dzieciaków. Pogoda na szczęście do końca spotkania się utrzymała, dzięki czemu zabawę można było połączyć ze zdrową aktywnością na świeżym powietrzu. W przerwie między poszczególnymi zabawami i konkursami dzieci mogły zjeść kiełbaskę z prawdziwego, wielkiego grilla. Zdjęcia z tego radosnego spotkania można znaleźć na naszej stronie internetowej w dziale Galerie zdjęć.
Ostatnim sołectwem, które zaprosiło nas do współpracy przy organizacji Dnia Dziecka jest Zaskocz. Pojawimy się tam już za dwa tygodnie.
Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica oraz Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok zaprasza na spotkanie informacyjno-promocyjne dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie „Inicjuj z FIO”.
W ramach projektu przyznawane będą mikrodotacje do wysokości 5 000 zł.
Dofinansowanie będzie można przeznaczyć między innymi na sprzęty związane z obszarem działań organizacji, remont lokalu, podniesienie kwalifikacji członków, działania na rzecz społeczności lokalnej.
O mikrodotacje ubiegać się będą mogły:
- młode organizacje, wpisane do KRS nie wcześniej niż 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotacje z rocznym budżetem nie przekraczającym
25 tys. zł;
- grupy nieformalne (min. 3 osoby) podejmujące działania w sferach pożytku publicznego;
- przedstawiciele grup samopomocowych aktywnie działających na rzecz pokonywania problemów i zmiany warunków życia członków swojej grupy.
Spotkanie informacyjno-promocyjne dla powiatu wąbrzeskiego odbędzie się dnia 3.07.2014, w Starostwie Powiatowym, ul.Wolności 44, Wąbrzeźno, sala nr 133, pierwsze piętro, godz. 11:00.
Zgłoszenia na spotkanie przyjmowane będą pod adresem trgp@trgp.org.pl lub faksem (56) 687-39-09 do dnia 23.06.2014. Więcej informacji pod numerem telefonu (56) 688 75 20.
Spotkanie informacyjno-promocyjne dla powiatu grudziądzkiego odbędzie się dnia 2.07.2014, w Starostwie Powiatowym, ul. Małomłyńska 1, Grudziądz, sala posiedzeń, parter, godz. 11:00.
Zgłoszenia na spotkanie przyjmowane będą pod adresem trgp@trgp.org.pl lub faksem (56) 687-39-09 do dnia 23.06.2014. Więcej informacji pod numerem telefonu (56) 688-75-20.
Nabór wniosków konkursowych odbędzie się w terminie od 16.06.2014 do 17.07.2014. Dokumentacja konkursowa dostępna będzie od 16.06.2014 nastronie internatowej www.trgp.org.pl Serdecznie zapraszamy.
Dnia 10 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyły się „Warsztaty artystyczne, malowanie na drewnie”. Prowadzone były w ramach projektu realizowanego przez Fundację Lokalna Grupa Działania Wieczno.
Warsztaty skierowane były do osób dorosłych, które wyraziły wolę zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie rękodzieła artystycznego oraz powinny aktywnie działać w swoich lokalnych społecznościach a nabyte umiejętności i wiedzę rozpowszechniać w swoich środowiskach.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy prac wykonanych podczas warsztatów. Prace można podziwiać tylko do jutra między godziną 8:00 a 16:00.
W sobotę 7 czerwca, w Radzyniu Chełmińskim, odbył się IV Piknik – LEADER 2014. Na pikniku nie zabrakło grupy reprezentującej Gminę Książki. Na scenie swój repertuar biesiadny przedstawił zespół wokalny „Ksiązkowianka” natomiast na specjalnym stoisku można było podziwiać prace Klubu rękodzieła artystycznego „WĘZEŁEK” wykonane podczas zajęć w naszym Gminnym Ośrodku Kultury. Na wystawie znalazły się wyroby z wikliny, przedmioty zdobione techniką decoupage, obrazy wykonane haftem krzyżykowym, gobelinowym oraz wstążeczkowym , serwety wykonane haftem richelieu, cieniowanym z koronki igiełkowej, klockowej i frywolitki jak również jajka i bombki zdobione techniką temari. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Bardzo obszerną fotorelację z tego wydarzenia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Nasz objezdny GOKowski plac zabaw zawitał dzisiaj na Dniu Dziecka i Matki organizowanym przez sołectwo Łopatki. Szczególną atrakcją tego dnia, poza naszymi zabawami, zamkiem i trampoliną oraz drobnymi upominkami dla dzieci, były pokazy strażackie. Spotkanie zostało zakończone wspólnym grillowaniem. W dziale Galerie zdjęć można obejrzeć obszerną fotorelację ze spotkania.
W tym roku obchody Dnia Dziecka rozpoczęliśmy w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach, skończymy je natomiast dopiero 5 lipca w Zaskoczu. Cały czerwiec oddajemy więc dzieciom i mamy nadzieję, że nasz objezdny GOK i tym razem będzie się cieszył dużym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. Jak co roku odwiedzimy Łopatki (06.06.14, 15:00), Blizno (14.06.14), Osieczek (21.06.14) oraz wspomniany już Zaskocz (05.07.14).
Pogoda nas nie zawiodła i dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem świetnej zabawy w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Dzieci mogły wyskakać się na dmuchanym zamku oraz trampolinie. Nie zabrakło także konkursów oraz poszukiwania skrzętnie poukrywanych przez pracowników GOK cukierków. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas atrakcje spodobały się zarówno rodzicom jak i dzieciom. Zdjęcia z dzisiejszego dnia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Uzupełniliśmy dzisiaj naszą Wirtualną Galerię Artykułów. Znajdziecie w niej artykuły z gazety lokalnej CWA poświęcone wyjazdowi z okazji Dnia Matki, zajęciom pn. "Czary Mary" oraz koncertowi papieskiemu.
Z okazji Dnia Matki, 30 mam korzystając kolejny raz z oferty Centrum Kultury TEATR w Grudziądzu, wyjechało na koncert pt. „Dla mojej mamy” w wykonaniu Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka. W tym szczególnym dniu zaplanowano wieczór z przebojami najpopularniejszych wokalistów nie tylko polskiej, ale też światowej sceny muzycznej.
W gronie wykonawców, którzy zaprezentowali się przed publicznością znalazły się laureatki wielu ogólnopolskich przeglądów wokalnych, jak również bardzo młodzi wykonawcy. Wokalistom akompaniował Zbigniew Poliszczuk, szef i pomysłodawca koncertu.
W Gminnym Ośrodku Kultury w ubiegłą sobotę odbyły się nietypowe zajęcia realizowane w ramach programu Młody Nobel, prowadzone przez studentki - wolontariuszki działające w programie Projektor - Wolontariat Studencki. Syntia i Kamila wprowadziły dzieci i młodzież w świat domowych eksperymentów. Młodzi uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak można przygotować swój mały wulkan czy też zaskoczyć znajomych oceanem w butelce. Zdjęcia z zajęć można obejrzeć w naszej galerii zdjęć.
W dniu wczorajszym w Gminnym Ośrodku Kultury, odbyło się spotkanie kobiet z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Książkach w trakcie którego Panie wysłuchały prelekcji na temat zdrowego żywienia oraz omówiły sprawy bieżące dotyczące działalności koła. Spotkanie swoim występem uświetnił zespół Książkowianka z Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach oraz wokalistka Jona Szmeichel. Na zakończenie Panie zostały poczęstowane tortem z okazji Dnia Matki. Zdjęcia z tego wydarzania można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy dzieci ze szkoły podstawowej do udziału w zajęciach pn. "Czary-Mary - eksperymenty z wykorzystaniem przedmiotów domowego użytku", realizowane we współpracy z akcją Projektor - Wolontariat Studencki. Zajęcia odbędą się 24 maja (sobota) w godzinach 9:00 - 13:00. Wszystkie zajęcia prowadzone przez wolontariuszy - studentów, zaangażowanych w program Projektor, są dla dzieci i młodzieży niezwykłym przeżyciem. Nie inaczej będzie i tym razem. Mali naukowcy dowiedzą się m.in. jak z przedmiotów znajdujących się w każdej kuchni, stworzyć efektowny wulkan czy ocean w butelce. Dowiedzą się także jak znaleźć igłę w stogu siana.
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy a ilość miejsc jest ograniczona. Wyepłnioną deklarację uczestnictwa należy dostarczyć do Gminnego Ośrodka Kultury do dnia 22 maja br. Można ją pobrać z linku poniżej.
Dzisiaj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbył się koncert o wymownym tytule "Santo, Santo, Santo", poświęcony pamięci dwóch świętych papieży - Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Obaj mieli wielki wpływ na dzieje kościoła i świata. Ideą koncertu było przybliżenie sylwetek obu papieży, ich życiorysów a także dzieł, których dokonali. Na scenie zaprezentowały się zespoły Książkowianka, Skowronki oraz wokalistki z GOK Książki.
To niezwykle emocjonalne wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców naszej gminy. Dobrze, że pamięć o świętych jest u nas cały czas kultywowana i szanowana.
Koncertowi towarzyszyła wystawa przygotowna przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Książkach.
Zdjęcia z koncertu można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Gminny Ośrodek Kultury w Książkach ma przyjemność zaprosić Państwo na specjalny koncert połączony z elementami multimedialnymi, poświęcony pontyfikatom Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Odbędzie się on już w najbliższą niedzielę o godzinie 16:00 na sali głównej naszego Gminnego Ośrodka Kultury. Wstęp jest darmowy a emocje wplecione w przedstawienie, bezcenne. Zapraszamy!
W dniu dzisiejszym w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach, po uroczystej mszy odbyła się akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Występ przygotowali uczniowie gimnazjum w Książkach pod przewodnictwem nauczycielki, Pani Doroty Lisowskiej. Przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego uczciliśmy pamięć tego wielkiego wydarzenia w dziejach Polski.
Zdjęcia z akademii można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Cały czas rozbrzmiewają echa uroczystości religijno - patriotycznych, które odbyły się w ubiegły piątek pod pomnikiem w Książkach - Brudzawkach. Dzisiaj na naszej stronie internetowej zamieszczamy obszerny artykuł z gazety lokalnej CWA. Można go przeczytać w dziale Wirtualna Galeria Artykułów.
Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem jaki został zamieszczony na stronie internetowej Wojska Polskiego. Można go znaleźć tutaj.
Drugi portal jaki warto odwiedzić to TVP Bydgoszcz, tam również zamieszczono krótki artykuł na temat piątkowych uroczystości.
Dzisiaj odbyło się wielkie święto, nie tylko narodowe, ale i ogólnoświatowe. Kanonizowani zostali dwaj papieże - Jan Paweł II oraz Jan XXIII. Z tej okazji dzieci ze szkolnego koła Caritas oraz z Gminnego Ośrodka Kultury wraz z wychowawcami i opiekunami przygotowały program artystyczny, przybliżający sylwetki obu postaci. Uroczystą mszę świętą, która odbyła się po występach, uświetnił zespół Książkowianka z Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach. Zapraszamy do działu Galerie zdjęć gdzie między innymi na twarzach dzieci można zobaczyć radość jaka płynęła z tej uroczystości.
W dniu dzisiejszym odbyły się coroczne uroczystości religijno - patriotyczne pod pomnikiem w Książkach - Brudzawkach. Była to też doskonała okazja do tego aby podsumować konkurs historyczny. Zdjęcia z tych wydarzeń można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Gazeta lokalna CWA opisała akcję "Nie bij mnie, kochaj mnie" oraz zapowiedziała jutrzejsze uroczystości patriotyczne. Artykuły można znaleźć w dziale Wirtualna Galeria Artykułów.
Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pn. "Przez krew poszli w nowe zorze" zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Książkach, przygotowanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie. Podczas otwarcia odbyła się niezwykle ciekawa i wciągająca prelekcja Pawła Beckera - historyka regionalistę, pracownika MiPBP w Wąbrzeźnie. Zdjęcia z tego wydarzenia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
W ubiegłą środę Gminny Ośrodek Kultury w Książkach włączył się w ogólnopolską akcję "Nie bij mnie, kochaj mnie" organizowaną przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja miała na celu uwrażliwienie przechodniów na sprawę przemocy w rodzinie. Krótką galerię zdjęć z tego wydarzenia można znaleźć tutaj.
Komisja w składzie:
1. prof. dr hab. Adam Sudoł, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - przewodniczący
2. dr Anna Popielarczyk- Pałega, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy - członek
3. prof. Monika Szczepaniak – Katedra Germanistyki UKW Bydgoszcz - członek
4. dr Tomasz Ceran – Instytut Pamięci Narodowej - członek
dokonała w dniu 07.04.2014r. oceny prac zgłoszonych w konkursie historycznym "WPŁYW I WOJNY ŚWIATOWEJ NA ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI W OCZACH POTOMKÓW UCZESTNIKÓW WALK".
Na konkurs wpłynęło 31 prac.
8 prac - szkoły podstawowe , 12 prac - gimnazja , 11 prac - szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce - Alicja Łukasik - Szkoła Podstawowa w Jarantowicach
II miejsce - Karolina Polcyn - Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Książkach
III miejsce- Mateusz Dobrosielski - Szkoła podstawowa Nr 7 w Brodnicy
I miejsce - Emilia Konkol - Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim
II miejsce - Zuzanna Rutkowska - Gimnazjum Nr 1 im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wąbrzeźnie
III miejsce- Bartosz Laskowski - Zespół Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu Dobrzyniu
I miejsce - Łukasz Lenartowicz - Zespół Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu Dobrzyniu
II miejsce - Jullia Blumkowska - Zespół Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu Dobrzyniu
III miejsce- Marek Rudzki - Liceum Ogólnokształcące w Lipnie
Laureaci konkursu ze szkół ponadgimnazjalnych zostaną zaproszeni na studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystości patriotyczno - religijnej w dniu 25 kwietnia 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach, o godzinie 14:00.
Kwiecień jest miesiącem w którym obchodzimy ważne rocznice patriotyczne. Jak co roku Gminny Ośrodek Kultury we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Książkach organizują w związku z tym wystawę. Tegoroczny temat to "Przez krew poszli w nowe zorze". Uroczyste otwarcie odbędzie się dnia 23 kwietnia o godzinie 11:00.
25 kwietnia natomiast Przewodnicząca Rady Gminy w Książkach, Gminny Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Wójt Gminy Książki zapraszają na uroczystość religijno - patriotyczną upamiętniającą 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, 74 rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 4 rocznicę katastrofy smoleńskiej pod patronatem Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbędzie się przy pomniku ofiar dwóch totalitaryzmów Książki - Brudzawki. Szczegóły na plakacie poniżej
W Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach zakończył się cykl zajęć Klubu Rękodzięła Artystycznego Węzełek, podczas którego wykonywane były m.in. ozdobne jaja wielkanocne oraz inne cuda, które można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Warto także obejrzeć zdjęcia z dzisiejszego Kiermaszu Wielkanocnego i zobaczyć jakie piękne ozdoby mogą wykonywać ludzkie dłonie.
Już dokładnie za tydzień tj. 14 kwietnia odbędzie się kiermasz wielkanocny organizowany przez Klub Rękodzięła Artystycznego Węzęłek działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Podczas kiermaszu będzie można zobaczyć oraz zakupić ręcznie robione ozdoby z motywami wielkanocnymi.
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Wąbrzeźnie zaprasza do korzystania z BEZPŁATNYCH porad prawnych i ekonomicznych dla mieszkańców powiatu. Szczegóły na plakacie poniżej.
Wczorajszy dzień w Gminnym Ośrodku Kultury dzięki grupie studentów programu "Projektor - Wolontariat Studencki" upłynął pod znakiem gier planszowych i towarzyskich. Dzieci oraz młodzież miały okazję poznać nowe gry, zabawy a także zobaczyć jak działa robot! Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy dzieci i młodzież do uczestnictwa w "Spotkaniu z grami planszowymi i towarzyskimi". Szykuje się niebanalne wydarzenie, prowadzone przez grupę aż 12 studentów programu Projektor - Wolontariat Studencki, wyposażonych w najciekawsze gry planszowe, integracyjne oraz karciane. Zajęcia są oczywiście darmowe, wystarczy podejść do GOK między 8:00 a 16:00 i wypełnić deklarację uczestnictwa. Spotkanie odbędzie się dokładnie za tydzień (sobota, 5 kwietnia) w godzinach 12:00 - 16:00. Serdecznie zapraszamy, szczególnie gimnazjalistów.
Zamieszczamy dzisiaj na naszej stronie internetowej także galerie zdjęć z kończącego się tygodnia. Tym razem są to krótkie fotorelacje z kolejnego przedwielkanocnego spotkania Klubu Rękodzięła Artystycznego Węzęłek oraz zajęć dla dzieci prowadzonych pod wspólną nazwą "TROP Natury".
Zdjęcia można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
W ubiegłą środę odbyło się spotkanie Klubu Rękodzięła Artystycznego Węzełek podczas którego Panie wykonywały wspólnie ozdoby wielkanocne. Przypominamy, że spotkania poświęcone tej tematyce będa odbywały się w każdą środę aż do świąt wielkanocnych. Zapraszamy!
Zdjęcia ze spotkania można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Gminny Ośrodek Kultury w Książkach wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Książkach organizują wystawę z okazji 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do mieszkańców gminy Książki posiadających materiały związane z tym wydarzeniem lub pochodzące z tamtego okresu, o wypożyczenie ich. Szczegóły można znaleźć na plakacie poniżej.
Zapraszamy także w każdą środę o godzinie 11:00 na zajęcia Klubu Rękodzięła Artystycznego, podczas których wykonywane będą ozdoby wielkanocne. Zajęcia są w pełni darmowe. Szczegóły również na plakacie poniżej.
W dziale Wirtualna Galeria Artykułów zamieściliśmy dwa artykuły z gazet Nowości oraz CWA poświęcone zakończeniu ferii zimowych.
Co prawda do początku kalendarzowej wiosny pozostało jeszcze kilkadziesiąt dni, u nas jednak wiosna zagościła już na dobre. Ponieważ zmiana wyglądu strony zawsze wiąże się z problemami przez najbliższe dwa dni strona może się sporadycznie wyświetlać nieprawidłowo. Jeśli u kogoś wystąpią problemy z błędnym wyświetlaniem wystarczy jednorazowo ręcznie odświeżyć stronę np. poprzez wciśnięcie klawiszy ctrl + r. Po takim zabiegu problemy powinny zniknąć.
Dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach miały wczoraj okazję uczestniczyć w krótkim aczkolwiek pełnym śmiechu i ciekawych zabaw spotkaniu z Panią Pauliną Pamułą, która pełni rolę Regionalnego Koordyntara Programu Projektor - Wolontariat Studencki. Zdjęcia ze spotkania można zobaczyć w dziale Galerie zdjęć.
Mamy przyjemność poinformować, że w dziale Galerie filmów pojawił się właśnie film z tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oko naszej kamery starało się uchwycić większość wykonawców, dlatego cały materiał trwa nieco ponad półtorej godziny. Warto jednak go obejrzeć i powspominać jakich cudownych mamy artystów działających w Gminie Książki. Serdecznie zapraszamy do oglądania.
Wszystko co dobre szybko się kończy - to powiedzenie sprawdza się szczególnie w przypadku ferii zimowych a określenie "dobre" a nawet "bardzo dobre" niejednokrotnie padało z ust dzieci, które uczestniczyły w zajęciach w Gminnym Ośrodku Kultury.
Dzisiaj odbył się coroczny bal przebierańców, kończący ferie zimowe w naszym Gminnym Ośrodku Kultury. Dzieci uczestniczyły w konkursach, tańczyły oraz bawiły się. Wszystko to zostało uwiecznione na zdjęciach, które można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Dzisiaj odbyły się już ostatnie zajęcia z wolontariuszami w ramach projektu "Podstawy hiszpańskiego wplecione w zabawę". Dzieci wykazały się swoją wiedzą w krótkiej zabawie podsumowującej cały projekt oraz otrzymały dyplomy. Wykonaliśmy także zdjęcie pamiątkowe, które można zobaczyć obok i w fotorelacji w dziale Galerie zdjęć.
Grupa dzieci z Książek uczestniczyła dzisiaj także w seansie pt. "Super Psiaki" w kinie WDK. Zdjęcia z wyjazdu również znajdują się w powyższej galerii zdjęć.
Zapraszamy także do działu Wirtualna Galeria Artykułów gdzie zamieściliśmy nowe artykuły z gazety Nowości poświecone spotkaniu noworocznemu z Blizienku oraz nadaniu herbu Gminie Książki.
Dzisiaj odbyły się juz przedostatnie zajęcia z cyklu "Podstawy hiszpańskiego wplecione w zabawę". Tym razem dzieci i młodzież świetnie się bawili między innymi tworząc cuda z balonów takie jak te na zdjęciu obok. Cały fotoreportarz można znaleźć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy także do Wirtualnej Galerii Artykułów gdzie zamieściliśmy artykuły z wczorajszej gazety lokalnej CWA poświęcone spotkaniu noworocznemu w Blizienku oraz pierwszemu tygodniowi ferii w GOK.
Mamy przyjemność zaprosić Państwo na kabaret pt. "Heca na swojską nutę" w wykonaniu Kabaretu Trójka z Bydgoszczy, który odbędzie się w naszym Gminnym Ośrodku Kultury 15 marca o godzinie 16:00. Bilet wstępu to tylko 20 zł od osoby i poza świetną zabawą uczestnikom wydarzenia zapewniamy także ciepłą kawę.
Wczoraj dzieci i młodzież podczas zajęć feryjnych w Gminnym Ośrodku Kultury poza nauką hiszpańskiego prowadzoną przez studentów - wolontariuszy programu Projektor Wolontariat Studencki, przygotowały także piękne kartki walentynkowe, które można obejrzeć na zdjęciach w dziale Galerie zdjęć.
Kolejny dzień zajęć feryjnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach za nami. Dzisiaj poza zajęciami z języka hiszpańskiego, które będą realizowane aż do piątku, najmłodsi mogli także skorzystać z trampoliny oraz zamku dmuchanego. Zdjęcia można już obejrzeć w naszej Galerii zdjęć.
Gminny Ośrodek Kultury w Książkach zaprasza na wieczorek karnawałowy z cateringiem, który odbędzie się 1 marca. Wpłaty 50 zł od osoby do dnia 17 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. Szczegóły na plakacie poniżej.
Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyły się pierwsze zajęcia realizowane dzięki współpracy z akcją Projektor - Wolontariat Studencki podczas których młodzi uczestnicy zgłębiają tajniki języka oraz kultury hiszpańskiej. Dzieci oraz młodzież świetnie się bawią podczas zajęć co widać na zdjęciach w dziale Galerie zdjęć.
Z przyjemnością ogłaszamy że w styczniu rozpoczeliśmy już 6 rok funkcjonowania naszej strony internetowej. Jak co roku uruchomiliśmy dział w którym będziemy zamieszczać wszystkie wpisy archiwalne - Archiwum 2014. Dzisiaj trafiły tam właśnie wszystkie wpisy z miesiąca stycznia.
Na naszej stronie internetowej pojawiło się dzisiaj dużo nowych materiałów. W dziale Galerie zdjęć można obejrzeć zdjęcia z czwartkowego wyjazdu do kina WDK i wczorajszego przedstawienia dla dzieci pt. "Śpiąca Królewna".
Warto także odwiedzić dział Wirtualna Galeria Artykułów w którym zamieściliśmy dwa nowe artykuły z gazety Nowości.
Klub seniora działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach organizuje dnia 7 marca br. o godzinie 18:00 wyjazd do Wąbrzeskiego Domu Kultury na spektakl kabaretowy pn. "Jak kochać to tylko we Lwowie". Szczegóły na plakacie poniżej.
W dziale Wirtualna Galeria Artykułów opublikowaliśmy dzisiaj aż 6 nowych artykułów z gazet CWA oraz Nowości. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi.
Tym razem pełni entuzjazmu pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach zawitali ze swoją magiczną hustą do miejscowości Blizienko aby urozmaicić dzieciom czas zabawami i konkursami. Podczas zorganizowanego przez sołectwo Blizienko wydarzenia, dzieci otrzymały słodkie paczki. Zdjęcia można już obejrzeć w naszej Galerii zdjęć.
W tym roku ferie jako pierwsze oficjalnie rozpoczęły dzieci w Łopatkach, gdzie odbyło się pierwsze z cyklu spotkań noworocznych dla dzieci i młodzieży organizowanych przez sołectwa we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Książkach. Dzieci podobnie jak w latach ubiegłych bawiły się, skakały, spiewały, uczestniczyły w konkursach a nawet jadły ciastka na czas oraz otrzymały prezenty od Gwiazdora. Zdjęcia z tego wydarzenia są już w naszej Galerii zdjęć.
W dniu 29.01.2014 r. na uroczystej sesji została podjęta uchwała w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci Gminy Ksiązki i zasad ich stosowania. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Wykonanie uchwały powierzono Wójtowi Gminy Książki.
Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć w dziale Galerie zdjęć.
Do działu Wirtualna Galeria Artykułów dodaliśmy artukuł z czwartkowej gazety lokalnej CWA poświęcony Dniu Babci i Dziadka.
Zapraszamy na kolejne zajęcia realizowane dzięki współpracy z akcja Projektor - Wolontariat Studencki. Tym razem zajęcia będą poświęcone podstawom nauki języka hiszpańskiego połączoną z zabawą. Zajęcia będą się odbywały w drugim tygodniu ferii zimowych i oczywiście uczestnictwo w nich jest bezpłatne, trzeba tylko się na nie wcześniej zgłosić wypełniając deklarację znajdującą się pod plakatem. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.
Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie. Skierowany jest on do uczniów przedszkoli oraz klas 0 - VI i dotyczy projektu TROP natury realizowanego m.in. w Gminnej Bibiliotece Publicznej w Książkach. Szczegóły na temat konkursu można znaleźć na plakacie obok oraz na stronie internetowej www.skarbiecprzyrody.pl.
Gminny Ośrodek Kultury W Książkach przystępuje do złożenia wniosku w ramach zakresu małych projektów, w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, objętego PROW na lata 2007 – 2013 pt. "EDUKACJA I INTEGRACJA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ POPRZEZ ORGANIZACJĘ WARSZTATÓW GINĄCYCH ZAWODÓW W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W KSIĄŻKACH" oraz zaprasza do wzięcia udziału w procesie składania ofert na przeprowadzenie warsztatów.
Wszystkie wymagane dokumenty można pobrać poniżej.
W imieniu organizatorów - Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Wójta Gminy Książki - uprzejmie informujemy, że zapowiadane wczoraj zmiany w regulaminie konkursu „Wpływ I Wojny Światowej na odzyskanie niepodległości w oczach potomków uczestników walk” zostały już naniesione. Aktualny regulamin można pobrać z działu Konkurs historyczny edycja 2014.
W dziale Galerie zdjęć można już obejrzeć zdjęcia z oficjalnego rozdania nagród uczestnikom zeszłorocznej edycji konkursu historycznego zorganizowanego przez Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Wójta Gminy Książki, które odbyło się przedwczoraj. Na stronie TVP Bydgoszcz pod tym adresem można obejrzeć reportaż z tego wydarzenia.
Zapraszamy także do udziału w tegorocznej edycji o której informacje można znaleźć tutaj.
W imieniu organizatorów - Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Wójta Gminy Książki - uprzejmie informujemy, że zostaną wprowadzone zmiany w regulaminie konkursu „Wpływ I Wojny Światowej na odzyskanie niepodległości w oczach potomków uczestników walk”. Zaktualizowany regulamin zostanie niebawem umieszczony na stronie internetowej GOK. Tematyka i forma prac nie ulega zmianie.
Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Wójt Gminy Książki zapraszają uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa kujawsko - pomorskiego do udziału w konkursie historycznym związanym z 100 rocznicą wybuchu I wojny światowej "WPŁYW I WOJNY ŚWIATOWEJ NA ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI W OCZACH POTOMKÓW UCZESTNIKÓW WALK" pod patronatem PREZYDENTA RP BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO.
Regulamin oraz karty zgłoszeń można pobrać tutaj.
W końcu nadszedł ten dzień - publikujemy dzisiaj na naszej stronie internetowej plan ferii zimowych. Na plakacie obok wpisu możecie zobaczyć kiedy i jakie zajęcia będą prowadzone w GOKu. Możecie także zerknąć do kalendarza po prawej stronie - po najechaniu kursorem na zakreśloną kolorem datę po chwili pojawi się opis wdydarzeń mających miejsce danego dnia. Bardzo serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież a także dorosłych do korzystania z przygotowanych przez nas zajęć.
W dziale Galerie zdjęć zamieściliśmy zdjęcia z wczorajszych obchodów Dnia Babci i Dziadka zorganizowanych przez Klub Seniora.
Zapraszamy także na wyjazdy do kina WDK. Z niektórych można skorzystać zupełnie za darmo! Szczegóły na plakatach poniżej. Zgody dla dzieci w wersji do wydruku znajdują się pod plakatami.
Już w najbliższą środę w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach Klub Seniora spotka się na obchodach Dnia Babci i Dziadka.
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie rozpoczął w 2013 r. realizację projektu „Twórczy Rozwój na rzecz Ochrony i Promocji Natury w województwie kujawsko-pomorskim” („TROP Natury”). W ramach tego projektu zostały ogłoszone kolejne dwa konkursy:
- literacki dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz dorosłych
- na komiks również dla młodzieży i dorosłych
Regulaminy konkursów zostały umieszczone na wortalu www.skarbiecprzyrody.pl.
Zachęcamy młodzież i osoby dorosłe do udziału w tych konkursach.
Termin składania prac upływa 31 stycznia 2014 roku.
W dziale Wirtualna Galeria Artykułów dodaliśmy artykuł z dzisiejszej gazety Nowości. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
W dziale Wirtualna Galeria Artykułów dodaliśmy artykuł z wczorajszej Gazety Pomorskiej oraz obszerną fotorelację z gazety CWA poświęcone finałom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie. Znalazło się też miejsce na wspomnienie o naszym tegorocznym rekordzie.
22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mamy już za sobą. Czas więc na pierwsze podsumowania.
Mieszkańcy Gminy Książki zebrali w tym roku 5711,53 zł z czego 2834,64 zł z kwesty ulicznej, 2221,14 zł z licytacji oraz 655,75 zł ze sklepiku funkcjonującego podczas finału w Gminnym Ośrodku Kultury.
Trzeba pamiętać, że nie zebralibyśmy tak dużej kwoty i nie pobilibyśmy rekordu gdyby nie nasi wolontariusze oraz darczyńcy.
Wolontariusze: Krzysztof Buchmiet, Anna Celmer, Anna Pawlikowska, Marianna Ciupak, Jerzy Cyran, Paulina Daśko, Przemysław Dąbrowski, Marta Dominikowska, Oliwia Dymek, Joanna Gajewska, Milena Gralla, Daria Klimowska, Olga Kłosowska, Weronika Kochmańska, Monika Komorowska, Weronika Lisińska, Wojciech Lutostański, Wioletta Mytlewska, Andrzej Nowak, Hanna Nowak, Aleksandra Paradowska, Grażyna Rodzik, Karolina Sołowiej, Laura Wesołowska, Karolina Węgrzyn.
Darczyńcy: Wójt Gminy Książki, Mierzwa Eugenia, Nowak Andrzej, Nowak Hanna, Pawlak Julia, Karolina Sołowiej, Kacper Wnęk, Orłowicz Stanisława, Rasielewska Katarzyna, Mierzwa Zdzisława, Betyna Teresa, Betyna Milena, Marecka Barbara, Charchuła Maria, Ozimek Elżbieta, Ciupak Martyna I Bartek, Ciupak Zuzanna I Dawid, Rodzik Grażyna, Marciniak Magda, Cieślikowska Ewa, Grygielewicz Kinga, Janowska Gabriela, Heberlej Krystyna, Motylińska Lucyna – Sklep Spoż.Przem., Ciupak Marianna,
Pieniądze przeliczali: Wiesława Dymowska, Ewa Dymowska, Katarzyna Chandzel, Krzysztof Buchmiet.
Wszystkim za wszystko bardzo serdecznie dziękujemy!
Miło nam poinformować, że w tym roku podobnie jak w latach ubiegłych pobiliśmy rekord! Dla przypomnienia - w zeszłym roku zebraliśmy 5213,52 zł a w tym, tak jak widać to na zdjęciu obok, aż 5711,53 zł! Nie udałoby się to gdyby nie nasi wolontariusze oraz darczyńcy! Wszystkim za wszystko... szczerze dziękujemy w imieniu wszystkich dzieci i osób starszych, którym sprzęt zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy uratuje życie.
Zapraszamy także do obejrzenia obszernej fotorelacji znajdującej się w dziale Galerie zdjęć.
Już od godziny 8:00 na ulicach Książek, Łopatek oraz Osieczka można było spotkać wolontariuszy i wolontariuszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak wyglądała ich praca? Możecie już zobaczyć w dziale Galerie zdjęć.
Zapraszamy także na godzinę 16:00 do Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach - jak co roku będziemy się bawić, licytować oraz oglądać pokazy artystyczne.
"Wolontariat - czas bezcenny czy stracony?" - taki tytuł nosiło sympozjum naukowo - szkoleniowe, w którym uczestniczył wczoraj Andrzej Nowak. Było ono poświęcone różnym formom wolontariatu - od wolontariuszy, których znakiem rozpoznawczym jest czerwony nos - dr Clownów, poprzez wolontariat studencki, pracowniczy aż do wolontariuszy - seniorów działających przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Nie zabrakło także czasu na sesję posterową, podczas której uczestnicy sympozjum mogli porozmawiać z niezwykle ciekawymi osobami, które przygotowały swoje wystąpienia.
Podczas warsztatów uczetnicy, często osoby działające aktywnie jako wolontariusze, mieli okazję poznać tajniki przygotowania dobrych warsztatów, techniki terapii śmiechem, nowe zabawy z chustą Klanzy, matematykę szyfrem pisaną a także techniki origami.
Sympozjum było przygotowane bardzo profesjonalnie a to w bardzo dużej mierze zasługa wolontariuszy programu Projektor - Wolontariat Studencki, którzy są znani dzieciom z Książek z zajęć, które prowadzą w Gminnym Ośrodku Kultury.
Zdjęcia z sympozjum można zobaczyć w dziale Galerie zdjęć.
W dziale Wirtualna Galeria Artykułów dodaliśmy artykuł z dzisiejszej gazety lokalnej CWA, opisujący przygotowania poszczególnych miejscowości, w tym Książek, do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dzisiaj dotarły do nas gadżety z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co będziemy w tym roku licytować? Zegar, cztery koszulki, dwa małe kalendarze, jeden duży kalendarz, torbę, podkładkę pod tekst (wszystko powyższe z tegorocznymi motywami WOŚP), poduszkę z sercem WOŚP, limitowaną edycję herbaty lipton, płytę DVD z filmem z koncertu Justyny Steczkowskiej na Woodstock oraz inne rzeczy cały czas napływające do nas od darczyńców.
Już dokładnie za tydzień będziemy bawić się w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach grając na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Już dzisiaj mamy przyjemność poinformować Państwo o tym, jakie atrakcje czekają na uczestników - szczegóły można znaleźć na plakacie obok.
Wszystkie zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.
Trzeba także pamiętać, że podobnie jak w latach ubiegłych tym razem także liczymy na Państwa pomoc. Cieszy nas, że mieszkańcy Książek przygotowywują m.in. róże, które będą sprzedawane za symboliczne kwoty. Podobnie jak w roku ubiegłym zbieramy także pluszaki - pieniądze z ich sprzedaży również trafią do puszek wolontariuszy i zostaną przekazane Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szczegóły na plakacie poniżej.
Wraz z końcem roku zamknęliśmy kolejny dział zawierający wpisy archiwalne - Archiwum 2013. Dziękujemy, że jesteście z nami już od 2009 roku i cieszymy się, że mamy ją dla kogo tworzyć.
Nie spoczywamy jednak na laurach i już od dzisiaj jeszcze bardziej prężnie działamy w kwestii organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otrzymaliśmy już tegoroczne pakiety dla wolontariuszy - apaszki i startery sieci Play z 15 zł i 100MB na koncie. Mamy już także plakaty i złożone puszki. Nie możemy się już doczekać na paczkę z gadżetami abyśmy mogli zobaczyć czym tym razem zaskoczy nas fundacja Jurka Owsiaka.