Ostatni tydzień przed świętami Bożego Narodzenia to dobry czas na spotkania opłatkowe i spędzanie czasu z ludźmi, z którymi na co dzień pracujemy i rozwijamy pasje. Często zdarza się, że traktujemy ich jak drugą rodzinę, dlatego i z nimi warto podzielić się opłatkiem i wypić kawę lub herbatę bez poczucia presji realizacji stawianych sobie każdego dnia zadań. W mijającym tygodniu odbyły się dwa takie spotkania - Gminnej Rady Kobiet oraz Klubu Seniora. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń.
We wtorek odbyły się kolejne zajęcia dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy przygotowali papierowe bombki oraz aniołki na choinkę.
Jeśli nie masz jeszcze planów na Sylwestra to mamy jeszcze kilka wolnych miejsc! Zapraszamy do kontaktu!
W piątek odbyło się podsumowanie konkursu na makowiec świąteczny. Mimo bogactwa smaków i zapachów prezentowanych przez artystki kulinarne z naszej gminy, komisja musiała wybrać te najlepsze. Tym razem serca i podniebienia jury skradł wypiek Pani Anny Nowak, która zajęła pierwsze miejsce. Pozostałe miejsca na podium przypadły Paniom Grażynie Skwark i Ewelinie Krawczyk. Jedno z ciast zostało także wyróżnione, zostało ono przygotowane przez Panią Bogumiłę Daśko. Zwyciężczynie otrzymały nagrody, natomiast wszyscy uczestnicy upominki kulinarne. Uczestniczkom gratulujemy talentu i zapraszamy do kolejnych edycji konkursów.
Urozmaiceniem podsumowania konkursu była wystawa ozdób świątecznych Pań z Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek, nad którą pracowały przez kilka ostatnich tygodni i włożyły dużo serca i pracy w jej powstanie.
11 grudnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbył się I Powiatowy Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Angielskim i Niemieckim, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza w Książkach. Do przesłuchań przystąpiło czterdziestu pięciu wykonawców ze Szkół Podstawowych z Myśliwca, Łobdowa, Wielkich Radowisk, Jarantowic, Dębowej Łąki, Zielenia i Książek.
Po wysłuchaniu wszystkich wokalistów jury w składzie: Iwona Kaczmarczyk, Dorota Berent, Daria Rogozińska i Monika Kryniecka wyróżniło następujących wokalistów. W kategorii soliści – klasy I-IV: I miejsce zajęła Patrycja Skrzypczak z Jarantowic, II miejsce Patrycja Galczewska z Wielkich Radowisk, III miejsce Karolina Lipińska z Książek. W kategorii soliści – klasy V-VIII za I miejsce nagrodzono Filipa Williama Chetwynd z Wielkich Radowisk, II miejsce przyznano Wiktorowi Chmiel z Zielenia, a III miejsce zajęła Magdalena Sacha z Książek. W kategorii zespoły klas I-IV: I miejsce zajął zespół w składzie: Dominika Witkowska, Ignacy Plewa i Krzysztof Kotłowski z Myśliwca, II miejsce należało do zespołu w składzie: Oliwia Krawczyk, Patrycja Politowska, Patrycja Skrzypczak z Jarantowic, a III miejsce zajął zespół w składzie: Justyna Dudkiewicz, Amelia Grzanka, Zuzanna Iwińska . W kategorii zespoły klas V- VIII: I miejsce należało do zespołu w składzie: Lena Krause i Monika Ziarnik z Książek, II miejsce zajął zespół w składzie: Karolina Marszałek, Martyna Dembowska i Aleksandra Talkowska z Wielkich Radowisk, a III miejsce przyznano zespołowi w składzie: Wojciech Pawlos i Oliwier Ruchalski z Myśliwca. Wyróżnienia otrzymali: Marta Piotrowska z Jarantowic i Karolina Dybka z Zielenia. Zwycięzcy otrzymali narody ufundowane przez Wójta Gminy Książki, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Książkach, Firmę „Reflex” z Wąbrzeźna, „Wąbrzeskie Zakłady Graficzne”, Bank Spółdzielczy w Golubiu- Dobrzyniu Oddział w Książkach, LGD Ziemia Wąbrzeska. Festiwalowym zmaganiom przysłuchiwali się goście: Wójt Gminy Książki Krzysztof Zieliński, Dyrektor Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. H. Sienkiewicza w Książkach Ewa Jędrzejewska- Głowacka oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Książkach Monika Kryniecka. O profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie zadbał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach Jerzy Cyran. Konkurs został przygotowany przez nauczycielki SP w Książkach: p. Agnieszkę Krause i p. Katarzynę Krause.
W ubiegły piątek w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się Artystyczne Warsztaty Bożonarodzeniowe, podczas których przygotowywane były ozdoby świąteczne. Efekty prac uczestników warsztatów będzie można obejrzeć na wystawie już jutro o godzinie 13:00.
Dotarły do nas gadżety od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznaczone na sprzedaż podczas 27 Finału WOŚP! I tym razem fundacja nie zawiodła. Wszystkie przesłane nam przedmioty są wyjątkowe, ale są także takie o które już wiemy, że będzie toczyła się zacięta rywalizacja. Są to m.in. zegarek retro z budzikiem, komplet ramek na tablice rejestracyjne, koszulki w różnych rozmiarach czy saszetka do założenia na pas. Kochani, również w tym roku liczymy na Wasze otwarte serducha i mamy nadzieję pobić kolejny rekord aby dyrektor GOK znów mógł się złapać za głowę z wrażenia! Finał WOŚP już 13 stycznia!
Wczoraj przed Domem Nauczyciela została postawiona choinka, ustrojona przez dzieci z kół plastycznych, przedstawicielki Klubu Seniora, pracowników GOK i Gminy przy wsparciu Pana Wójta Krzysztofa Zielińśkiego oraz Pani Marleny Barszewskiej, opiekunki dzieci które uczęszczają na nasze zajęcia ze szkoły podstawowej. Gdy na drzewku zawisły już świąteczne lampki i ozdoby, zza rogu wyjrzała postać w czerwonym płaszczu - to święty Mikołaj odwiedził osoby zaangażowane w strojenie świątecznego drzewka. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję strojenia naszej gminnej choinki.
We wtorek w naszym Gminnym Ośrodku Kultury zapachniało świętami. I choć choinek jeszcze u nas brak, Panie z sołectw Książki, Blizno, Blizienko, Brudzawki oraz Osieczek miały przyjemność uczestniczyć w świątecznych warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez LGD. A tak samo LGD pisze o tym czego Panie mogły się nauczyć. Warsztaty odbyły się pod czujnym okiem Pani Elżbiety Tomaszewskiej, która z przyjemnością dzieliła się wiedzą z uczestnikami.
W środę natomiast te same warsztaty odbyły się w Łopatkach dla Pań z sołectw: Łopatki, Zaskocz oraz Szczuplinki.
Podobnie jak w tygodniach ubiegłych i tym razem w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się kolejne już zajęcia plastyczne dla dzieci i spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek. W zajęciach plastycznych uczestniczyła wyjątkowo cała klasa ze Szkoły Podstawowej w Książkach, która przybyła do nas z Panią Magdą Kesler. Podczas zajęć wykonywane były ozdobne obręcze świąteczne. Natomiast Panie z Klubu Węzełek przygotowują się intensywnie do wystawy, która odbędzie się już 14 grudnia o godzinie 13:00. Serdecznie zapraszamy!
Dnia 24 listopada 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyło się spotkanie andrzejkowe, zorganizowane przez Panią Przewodniczącą Grażynę Kesler oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich – Gmina Książki. W spotkaniu wzięły udział członkinie koła oraz zaproszeni goście między innymi Pani Józefa Wiśniewska - Prezes Stowarzyszenia KGW Gminy Ryńsk oraz przewodniczące KGW - Pani Maria Zalewska z Łabędzia, Pani Maria Imiałek z Sitna, Pani Anastazja Witkowska z Jarantowiczek, Pani Eugenia Szafrańska z Myśliwca wraz z osobami towarzyszącymi. Wszyscy mile spędzili andrzejkowy wieczór przy muzyce i występach Zespołu Lisewianie z Lisewa. Nie zabrakło również wróżb z lanego wosku. Smaczne potrawy i ciasta wykonały panie z KGW. Wszyscy doskonale się bawili i na pewno ten wieczór pozostanie na długo w pamięci.
Dzisiaj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie Mikołajkowe dla dzieci z Książek zorganizowane przez GOK we współpracy z Radą Sołecką. Zabawy poprowadziły pełne energii animatorki z Akademii Spryciarza. Nie mogło zabraknąć również Świętego Mikołaja, który przywiózł ze sobą drobne upominki dla wszystkich dzieci biorących udział w spotkaniu.
Andrzejki to jedna z wielu okazji w ramach których w naszym Gminnym Ośrodku Kultury spotykają się różne grupy. W tym roku odbyły się dwa takie wydarzenia - 24 listopada spotkały się Panie z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich wraz z osobami towarzyszącymi, 29 listopada natomiast obchody tradycyjnych Andrzejek zorganizował Klub Seniora dla swoich członków. Nie zabrakło lania wosku oraz innych wróżb. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych wydarzeń.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkań artystycznych, które odbyły się w tym tygodniu.
Poniżej zamieszczamy regulamin oraz kartę zgłoszenia do konkursu na makowiec świąteczny.
Zapraszamy do udziału!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkań artystycznych, które odbyły się w tym tygodniu
Klub Węzełek rozpoczął kolejne warsztaty tematyczne "Wiklina Papierowa", z wykonanych dziś materiałów za tydzień będą robione dekoracje świąteczne.
Uzupełniliśmy dzisiaj naszą stronę internetową o zdjęcia z zajęć plastycznych, które odbyły się 6 listopada. Podczas zajęć dzieci uczyły się robić kotyliony na Święto Niepodległości.
Niestety ze względu na brak zainteresowania musieliśmy odwołać Wieczorek Andrzejkowy.
Dzieci uczestniczące w zajęciach plastycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach podjęły się dzisiaj bardzo trudnego tańca z igłą i nitką przygotowując poduszki w kształcie serc.
Dzisiaj Gminny Ośrodek Kultury miał przyjemność współtworzyć obchody 100-lecia Niepodległości Polski w naszej gminie. Po uroczystej mszy świętej w której przygotowanie włączyła się młodzież gimnazjum w Książkach oraz uświetnionej śpiewem zespołu Książkowianka, podczas której zostały odśpiewane uroczyste "Te Deum Laudamus" oraz "Boże coś Polskę", odbyła się część artystyczna przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Książkach pod opieką Pań Magdy Kesler oraz Marleny Barszczewskiej. Pieśni patriotyczne wplecione w treść scenariusza wykonał zespół Książkowianka. Na zakończenie Jona Szmeichel zaśpiewała dwa utwory - "Biały Krzyż" oraz "Dziś idę walczyć mamo". Była to piękna lekcja historii, która wprowadziła nas do dalszej części obchodów - podsumowania konkursu patriotyczno - geograficznego "100 krajobrazów Polski ze wspomnień wakacyjnych z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości" oraz otwarcia Izby Regionalnej, która od dzisiaj ma swoją siedzibę w pomieszczeniach po dawnej kawiarni GOK. Izba powstała z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach, sołtysa wsi Książki Eugeniusza Dylewskiego, Wojciecha Deżakowskiego oraz dwóch młodych pasjonatów historii lokalnej - Macieja Sachy i Jakuba Skiby. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich zwiedzających poczęstunek.
W imieniu Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznych obchodów Święta Niepodległości Polski.
W środowy wieczór w centrum Książek można było spotkać dużą grupę dzieci z opiekunami i latarkami w rękach. Byli to uczestnicy 3 edycji gry terenowej zorganizowanej z inicjatywy Księdza Proboszcza Parafii Książki Zbigniewa Żyndy z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych. Gra w tym roku odbyła się pod tytułem "Podchody ze świętymi". Gminny Ośrodek Kultury po raz kolejny miał przyjemność włączyć się w tę inicjatywę. Na sali GOK odbyło się podsumowanie gry oraz poczęstunek.
27 października Seniorzy świętowali w Gminnym Ośrodku Kultury Dzień Seniora. Klub Seniora działający przy naszym Gminnym Ośrodku Kultury jest bez wątpienia najaktywniejszą sekcją - organizują wspólne wyjazdy, spotykają się m.in. z okazji święta ziemniaka czy dnia seniora. Integrują się również z innymi grupami z powiatu. Zapraszamy do powiększania grona Klubu. Zapisu można dokonać w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach.
Dzisiaj uzupełniamy naszą stronę internetową o zdjęcia z ostatnich spotkań, które odbyły się w ramach Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek, zajęć cyrkowych i spotkań plastycznych dla dzieci.
W naszym Gminnym Ośrodku Kultury niezmiennie co tydzień dzieci rozwijają swoje zdolności twórcze na zajęciach plastycznych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dwóch ostatnich spotkań.
W ramach ubogacenia życia kulturalnego seniorów a także stworzenia panelu integracyjnego, nasz Gminny Ośrodek Kultury zorganizował wyjazd do grudziądzkiego kina. Seniorzy po projekcji mieli okazję do wymiany spostrzeżeń oraz wyrażenia własnego zdania na trudny temat, który przedstawiał film. Ponieważ wyjazd cieszył się dużym zainteresowaniem mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zorganizować kolejny.
Jesień to nie tylko czas pięknych widoków za oknem ale także czas w którym odbywają się różne przeglądy twórczości seniorów. Zespół Książkowianka miał w tym roku przyjemność uczestniczyć w XXI Ogólnopolskim Przeglądzie Seniorów zorganizowanym przez Wąbrzeski Dom Kultury. Była to nie tylko okazja do posłuchania twórczości innych zespołów ale także do wymiany doświadczeń między bagatela 400 uczestnikami i uczestniczkami spotkania.
Zapraszamy do zapoznania się z galeriami zdjęć z zajęć, które odbyły się zarówno w tym jak i w ubiegłym tygodniu.
W sobotę, dnia 22.09.2018 r. w Świetlicy Wiejskiej w Łopatkach odbył się VII Integracyjny Piknik dla rodzin zastępczych z terenu Powiatu Wąbrzeskiego „Być z rodziną”, mający na celu integrację rodzin zastępczych oraz promocję rodzicielstwa zastępczego, zorganizowany przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie oraz współudziale osób i firm z terenu Powiatu Wąbrzeskiego. My również mieliśmy przyjemność włączyć się w tę inicjatywę.
Więcej zdjęć oraz szczegółowy opis wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Powiatu Wąbrzeskiego.
Wczoraj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym i kulturowym zajęcia plastyczne. Uczestnicy podczas zajęć stworzyli kolorowe jesienne drzewa.
Osoby, które chcą doskonalić swój warsztat wokalny.
Doskonalenie warsztatu wokalnego i popularyzowanie polskiej kultury muzycznej – tradycyjnej pieśni oraz piosenki współczesnej.
Elementarne wiadomości związane z naturalną emisją głosu, konstruowanie dwu- i trójgłosu, podstawy aranżacji i akompaniamentu na fortepianie i gitarze. Warsztaty oparte są na Śpiewniku polskim – zbiorze kilkuset polskich pieśni, piosenek i przyśpiewek: historycznych patriotycznych, ludowych i popularnych od Bogurodzicy po czasy współczesne. Wykorzystując tę skarbnicę repertuarową, uczestnicy będą doskonalić swój warsztat poprzez naukę polskich piosenek współczesnych i pieśni tradycyjnych w wykonaniu zarówno solowym, jak i zespołowym.
Erwin Regosz – muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, nauczyciel emisji głosu, główny specjalista ds. muzyki WOAK. Zajmuje się pracą artystyczną i pedagogiczną, prowadząc warsztaty wokalne oraz dla instrumentalistów, a także warsztaty teatralno-muzyczne, muzykoterapii, muzyki ciała i dźwięku naturalnego oraz dla ludzi pracujących głosem. Jako nauczyciel emisji głosu współpracował m.in. z Elżbietą Zapendowską, Grażyną Łobaszewską, Ewą Kossak. Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych warsztatów i kursów związanych z emisją głosu i muzyką ciała. Juror Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Autor projektu Ja to mam szczęście! współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, realizowanego w 2014 i 2015 roku przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.
Warsztaty odbędą się w sobotę 6 października 2018 r. w godz. 10.00-17.00 (z przerwą). Warsztaty obejmują 8 godz. dydaktycznych.
14 września 2018 br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyło się uroczyste przekazanie jednostkom OSP sprzętu ratującego zdrowie i życie ludzkie.
Łączna wartość przekazanego sprzętu wyniosła 105 407,52 zł. Jednostki OSP otrzymały: trzy zestawy ratownictwa medycznego PSP R1 z deskami ortopedycznymi i szynami Kramera, trzy agregaty prądotwórcze, defibrylator, miernik wielogazowy, pilarkę spalinowa oraz zestaw narzędzi hydraulicznych.
Na mocy podpisanych umów darowizny sprzęt został przekazany jednostkom OSP Książki, Blizienko i Osieczek.
W uroczystym przekazaniu udział wzięli:
oraz przedstawiciele obdarowanych jednostek:
Zadanie było realizowane w 99% ze środków Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w zakresie wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem – nabycie: wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa (Program I Priorytet IIIB) oraz w 1% ze środków budżetu gminy.
Zgodnie z wymogami umowy dotyczącej powierzenia Gminie Książki realizacji zadań z Funduszu Sprawiedliwości i Ministerstwa Sprawiedliwości sprzęt został opatrzony logami Funduszu Sprawiedliwości i Ministerstwa Sprawiedliwości oraz oznaczony klauzulą „Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości”.
W dniu wczorajszym pod pomnikiem pomordowanych w 1939 roku, odbyły się uroczystości religijno - patriotyczne. Mszy Świętej przewodniczył oraz wygłosił kazanie proboszcz parafii w Łopatkach ks. kan. Edward Rogoza w koncelebrze kustosza sanktuarium w Rywałdzie o. Krzysztofa Kurzątkowskiego OFMCap. W trakcie mszy można było przystąpić do sakramentu spowiedzi sprawowanego przez ks. Zbigniewa Żyndę - proboszcza parafii Książki. Śpiewom liturgicznym przewodniczył zespół Książkowianka. Wśród uczestników nie zabrakło pocztów sztandarowych, delegacji, mieszkańców gminy oraz osób przyjezdnych, którzy swoją obecnością na uroczystościach chciały upamiętnić około 2500 ofiar, które poniosły śmierć w tym miejscu.
W sobotę Klub Seniora spotkał się aby tradycyjnie uczcić Święto Pieczonego Ziemniaka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wczorajszego otwarcia w Wąbrzeskim Domu Kultury wystawy pt. "380 lat wsi Książki 1638 - 2018". Kustosze wystawy - Eugeniusz Dylewski, Wojciech Deżakowski oraz Maciej Sacha, poza licznymi zbiorami zdjęć, dokumentów jak i również przedmiotów związanych z historią naszej miejscowości przygotowali krótką prelekcję poświęconą historii Książek, którą wygłosił Wojciech Deżakowski.
Wystawę można zwiedzać do końca września w godzinach pracy WDK. Każdy mieszkaniec naszej wsi powinien ją zobaczyć aby dowiedzieć się o tym jak kształtowała się historia naszej miejscowości.
W ubiegły piątek wspólnie z grupką dzieci przy delikatnie niesprzyjającej aurze oficjalnie pożegnaliśmy wakacje. Zapraszamy do obejrzenia zdjęc z tego wydarzenia.
W sobotę 25 sierpnia 2018 r. w miejscowości Osieczek odbyły się Dożynki Gminno - Sołeckie. Rozpoczęła je dziękczynna msza święta w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Osieczku. Liturgii przewodniczył ks. kanonik Grzegorz Nadolny. Kazanie wygłosił ks. kanonik Edward Rogoza. Po nabożeństwie korowód dożynkowy udał się na plac przed świetlicą wiejską, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna. Starostowie Dożynek - Pani Anna Bukała i Pan Wojciech Dąbrowski przekazali Wójtowi Gminy poświęcony chleb.
W oficjalnych przemówieniach głos zabrali: Wójt Gminy Książki Jerzy Dutkiewicz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego Ryszard Bober oraz Wicestarosta Powiatu Wąbrzeskiego Bożena Szpryniecka. Po przemówieniach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Główną nagrodę i I miejsce w konkursie przyznano Sołectwu Osieczek. Na II miejscu uplasowało się Sołectwo Szczuplinki a III miejsce zajęło Sołectwo Blizno.
W części artystycznej wystąpił lokalny zespół „Książkowianka” oraz grająca na gitarze i śpiewająca Zosia. Uczestnicy mogli również wysłuchać czerpiącego z garściami z dawnych utworów repertuaru włocławskiej grupy „Rodzinka”.
W czasie trwania dożynek nie zabrakło także przygotowanych przez przedstawicieli sołectw potraw. Uczestnicy mogli posmakować m.in. grochówki, pieczonego prosiaka, bigosu i wielu rodzajów ciast. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci – dmuchanych zamków i zjeżdżalni.
Uroczystości dożynkowe zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „NEGRO - SAXOBAND”.
Wydaje się, że całkiem niedawno publikowaliśmy plakat informujący o planach zajęć na tegoroczne wakacje a te już dobiegły końca. Mamy nadzieję, że i tym razem sprostaliśmy wymaganiom naszych najmłodszych mieszkańców gminy i ich gości, którzy również uczestniczyli w naszych zajęciach. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wywołać wiele uśmiechów na twarzach dzieci i młodzieży. Koniec zajęć wakacyjnych zajęć w GOK to jednak nie koniec wakacji - pozostały jeszcze 4 tygodnie, które można spędzić na wiele różnych sposobów. Zachęcamy aby nie siedzieć w domu i korzystać z pogody, która od początku sierpnia sugeruje nam wyjazdy nad jezioro czy aktywne spędzanie czasu na dworze. A gdy już będziecie zmęczeni wakacyjnymi wojażami - obejrzyjcie ostatnią serię zdjęć z tegorocznych zajęć wakacyjnych, które zamieszczamy poniżej.
W dniu 21 sierpnia nasza społeczność lokalna świętowała 380-tą rocznicę nadania nazwy miejscowości Książki. Nie tylko miasta takie jak Brodnica czy Golub Dobrzyń świętują z Księżną Anną Wazówną. 24 lipca 1638 jest to również historyczna data powstania naszej miejscowości i okazja do obchodzenia tej rocznicy. Rada sołecka w Książkach uczciła to święto festynem, podczas którego można było zobaczyć wystawę zdjęć prezentujących jak zmieniała się nasza miejscowość od lat przedwojennych do dzisiaj. Głównymi atrakcjami festynu były między innymi konkurs historyczny, pokazy motocykli, mini maraton zumby, konkurs tańca o puchar sołtysa, występy artystyczne czy też zabawy dla dzieci. Festyn został zakończony zabawą taneczną podczas której każdy mieszkaniec mógł się świetnie wybawić.
Powoli zbliżamy się już do półmetku wakacji. Ubiegły tydzień upłynął nam pod znakiem dobrej zabawy w Gminnym Ośrodku Kultury. Od turnieju dzikich drużyn w piłkę nożną aż po wyjazd do Kinder Parku do Torunia. Mamy nadzieję, że wszystkim uczestnikom i uczestniczkom nasze wakacyjne spotkania przypadły do gustu. Poniżej zamieszczamy kilka galerii zdjęć z uśmiechniętymi buziami dzieci, które jednoznacznie wskazują na to, że wakacje w GOKu są super!
W sobotę oficjalnie rozpoczęliśmy sezon wakacyjny a od wtorku już trwają zajęcia w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach. wtorek i czwartek spędziliśmy rozwijając się fizycznie poprzez zabawę, środę natomiast poświęciliśmy naszej kreatywności upuszczając wodze fantazji przy tworzeniu łapaczy snów.
Mijający weekend był dla nas pracowity, ale znów dawaliśmy radość więc i nam ta praca radość przynosiła. W sobotę oficjalnie rozpoczęliśmy wakację - pierwszy raz w naszym parku stanął taki wielki dmuchany zamek, na którym nawet osoby dorosłe świetnie się bawiły. Nie zabrakło również wielu zabaw integracyjnych, kiełbasek z grilla, waty cukrowej i kreatywnych zajęć z modelowania balonów. Było z nami również Stowarzyszenie S.O.S dla zwierząt Wąbrzeźno, któremu każdy uczestnik mógł podarować karmę dla podopiecznych. Udało nam się jej zebrać prawie pełny karton!
Wczoraj natomiast zespół Książkowianka uświetnił swoim śpiewem Festyn Rodzinny w Rywałdzie.
Zapraszamy do obejrzenia z zdjęć z tych dwóch wydarzeń.
Dnia 23 czerwca 2018 r. Strażacy z OSP Osieczek świętowali swoje 70-te urodziny. Od założenia tj. 1948 roku członkowie OSP Osieczek ratują ludzki dobytek.
W OSP Osieczek służy obecnie 68 strażaków, w tym 14 kobiet. Kilkanaście osób jest w Jednostce Operacyjno Technicznej, co oznacza, iż są uprawnieni do brania udziału w akcjach gaśniczych i ratowniczych a „bojówka OSP” wchodzi w skład powiatowego obwodu ratowniczo – gaśniczego.
Podczas uroczystości najwyższe strażackie odznaczenie, medal im. Bolesława Chomicza otrzymał Roman Witomski, wieloletni prezes OSP i ceniony działacz strażacki w gminie i powiecie.
Wręczanie odznaczeń to wyraz podziękowania strażakom za ich służbę. Odznaczenia wręczał Jarosław Herbowski z asystą Grzegorza Komorowskiego.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości wystąpili goście składając na ręce prezesa Romana Witomskiego gratulacje z okazji 70 lat działalności OSP oraz Życzenia Pomyślności na przyszłe prace w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Osieczka i najbliższej okolicy.
W ubiegłą środę, w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Książkach odbył się „Dzień historyczny w szkole”. Ponieważ oceny roczne są już wystawione przyszedł czas na połączenie teorii z praktyką, a jednocześnie nauki z zabawą. Tego dnia odbyła się dla wszystkich uczniów szkoły żywa lekcja historii - zabawa terenowa pod nazwą „100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę”. Dzień historyczny w szkole powstał przy współpracy wspaniałego grona pedagogicznego z dyrekcją p. Ewą Jędrzejewską - Głowacką na czele, Rady Rodziców, Urzędu Gminy Książki - pana Wójta Jerzego Dutkiewicza, Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach – pana dyrektora GOK Jerzego Cyrana, Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Książkach, Parafii pw. Trójcy Świętej w Ksiażkach - proboszcza Zbigniewa Żynda, lokalnego pasjonata historii Pana Macieja Sachy oraz opiekuna koła patriotycznego Pani Magdaleny Kesler.
Wydarzenie rozpoczęło przedstawienie „Bezpieczne wakacje” w wykonaniu Szkolnego Koła Caritas. Następnie odbyło się objaśnienie zasad zabawy terenowej i podział na grupy. Uczestnicy zostali podzieleni na 12 grup, które rozwiązywały zagadki pod opieką wychowawców. W grze było wyznaczonych 12 punktów z różnymi zagadkami historycznymi, odpowiednimi do wieku uczniów. Przy wyznaczonych punktach były osoby z grona rodziców, Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury oraz społeczności lokalnej. Uczniowie wraz z wychowawcami poszukiwali zgodnie z mapą wyznaczonych punktów na terenie boisk sportowych i szkoły. Zabawa terenowa okazała się przyjemną formą nauki i powtórki z historii. Uczniowie świetnie rozwiązali zagadki, które stały na drodze do mety.
Ponieważ uczestnictwo w grze terenowej wiązało się ze sporym wysiłkiem, nagrodą był grill z kiełbaskami, napoje, lody i cukierki. Na zakończenie odbył się aerobik prowadzony przez profesjonalną instruktorkę, Panią Agnieszkę Krause dla wszystkich uczniów. Dużą atrakcją okazała się również wystawa przedstawiająca historię naszego regionu, przygotowana przez Pana Macieja Sachę, który bardzo ciekawie opowiadał o naszej miejscowości i powiecie. Wystawa ukazała uczniom, jak dawniej żyli nasi przodkowie.
Ten wyjątkowy dzień przybliżył uczniom 100 rocznicę odzyskania niepodległości. To była niezwykła lekcja historii.
W ubiegły czwartek w GOK Książki z okazji zakończenia roku szkolnego odbył się maraton tańca Zumby i Fitness. Do wspólnego palenia kalorii i wyzwalania endorfin zaprosiły Agnieszka odpowiadająca za część fitness oraz Ania i Kamila - instruktorki tańca Zumba. Maraton trwał 2 godziny. Uczestniczki za wytrwałość na zakończenie wydarzenia otrzymały upominki.
Zespół Książkowianka jak zawsze w okresie letnim jest rozchwytywany i uświetnia swoimi występami różne wydarzenia lokalne. Ostatni z występów odbył się w ubiegły czwartek podczas VII Pikniku integracyjnego w Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie.
W ubiegłą niedzielę mieliśmy przyjemność wspomóc organizację dnia dziecka w sołectwie Osieczek. I tym razem daliśmy z siebie wszystko aby dzieci wróciły do domów nie tylko zmęczone, ale też z szerokimi uśmiechami na twarzach!
W ubiegłą sobotę na boisku szkolnym odbyła się impreza zatytułowana "Patrol historyczny - pogranicze chrześcijaństwa" podczas której uczestnicy mogli zobaczyć pokazy konne, przejechać się bryczką czy też nauczyć się pisania prawdziwym piórem a także spróbować swoich sił w kowalstwie. Nie zabrakło również pokazów rycerskich. Atrakcji było co niemiara i Ci, którzy zdecydowali się spędzić popołudnie z organizatorem imprezy - Lokalną Grupą Działania Ziemia Wąbrzeska, na pewno nie byli zawiedzeni. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
W ubiegły piątek z przyjemnością współorganizowaliśmy dzień dziecka w sołectwie Zaskocz. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego jakże wesołego wydarzenia!
Za nami kolejny tydzień intensywnych zajęć! We wtorek tradycyjnie odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci, piątek spędziliśmy w Blizienku bawiąc się z dziećmi podczas spotkania z okazji dnia dziecka. W sobotę natomiast wszystkie dzieci naszej gminy mogły skorzystać z atrakcji, które przygotowaliśmy dla nich w parku przy Gminnym Ośrodku Kultury - dziękujemy za pomoc w realizacji tego wydarzenia strażakom, którzy przygotowali kurtynę wodną, oraz Pani Ani Janowskiej, która w przebraniu klauna zabawiała małych uczestników spotkania.
Dzisiaj uzupełniamy nasze galerie zdjęć o fotografie wykonane podczas zeszłotygodniowych wydarzeń oraz dzisiaj podczas konkursu Akademia Przedszkolaka.
W ubiegłym tygodniu odbyły się u nad dwa wydarzenia związane z obchodami Dnia Matki - jedno zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury, drugie przez Koła Gospodyń Wiejskich naszej gminy.
W sobotę odwiedziliśmy sołectwo łopatki, gdzie rozpoczęliśmy nasze torunee z atrakcjami przygotowanymi na Dzień Dziecka. Staramy się aby co roku zapewnić nowe rozrywki - tym razem na spotkaniach, na których się pojawimy będzie czekała na Was mata Twister! Dzieci z Łopatek już ją przetestowały i świetnie się przy tym bawiły.
Nasz GOK artystami stoi! I tymi młodszymi, i tymi starszymi - wszyscy jednak chcą się rozwijać i chwalić się swoimi talentami a że nie zawsze jest okazja do tego, aby pokazać się szerszej publiczności na żywo - publikujemy zdjęcia i pokazujemy, że co tydzień działamy! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z ostatnich zajęć!
Dzieci podczas zajęć przygotowywały w tym tygodniu laurki dla mamy z okazji Dnia Matki, członkinie Klubu Węzełek natomiast doskonaliły techniki tworzenia łapaczy snów.
Wczoraj Klub Węzełek wraz z Ośrodkiem Doradctwa rolniczego i reprezentacją Kół Gospodyń Wiejskich naszego powiatu miał przyjemność uczestniczyć w Targach Turystyczno - Ogrodniczych LATO NA WSI w Minikowie. Panie z Klubu Rękodzieła na stoisku naszego powiatu prezentowały prace wykonywane podczas zajęć - łapacze snów, bombki wykonane techniką haftu temari oraz inne dzieła rękodzielnicze. Poza stoiskami powiatowymi podczas wydarzenia można było zobaczyć wystawę zwierząt hodowlanych a także psów rasowych. Wyjazd dofinansowany był ze środków powiatu i Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Podczas ostatnich zajęć plastycznych, które odbyły się we wtorek, dzieci wykonały lwie mordki.
Dzisiaj w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Program artystyczny przygotowali uczniowie gimnazjum w Książkach pod opieką Pań Katarzyny Brytan oraz Katarzyny Zielińskiej.
Dzisiaj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek. Panie coraz bardziej intensywnie pracują nad swoimi małymi arcydziełami, ponieważ rozpoczęły przygotowania do wystawy z którą będą reprezentować nasz powiat podczas XIX Targów Turystyczno-Ogrodniczych „Lato na Wsi” – Święto Smaku i Tradycji” w Minikowie, które odbędzie się w dniach 12 - 13 maja br.
Podczas ubiegłotygodniowych zajęć artystycznych dzieci wykonywały biedronki z papierowych talerzyków, natomiast Panie z Klubu Węzełek tworzyły "Łapacze Snów". Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Dzisiaj pod pomnikiem w Brudzawkach odbyły się uroczystości patriotyczne podczas których wspominaliśmy wszystkich zamordowanych w piaskowni Książki-Brudzawki. W uroczystościach udział wziął przedstawiciel Wojewody Kujawsko - Pomorskiego, Pan Janusz Wojciechowski, który wraz z wójtem Gminy Książki Jerzym Dutkiewiczem podczas uroczystości zasadził symboliczny dąb oraz odsłonili tabliczkę upamiętniającą 100-lecie Niepodległości. Mszę Świętą sprawował ks. Zbigniew Żynda, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Książkach. Po części oficjalnej w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się wystawa prac przygotowanych na konkurs patriotyczny pt. "Gmina Książki - miejsca związane z historią naszych przodków".
Uzupełniamy dzisiaj naszą galerię zdjęć o fotorelacje z dwóch ostatnich tygodni zajęć. Zapraszamy do oglądania
9 kwietnia w Wąbrzeskim Domu Kultury odbyło się otwarcie wystawy zdjęć Andrzeja Nowaka pt. Magiczny moment Teraz. Wystawa przedstawia najlepsze ze zdjęć zgromadzonych przez autora od 2007 roku i podzielona jest na działy: architektura, kolejnictwo, księżyc, elementy, ludzie, natura. Wystawę można zwiedzać w Wąbrzeskim Domu Kultury do 25 kwietnia od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Książkach dnia 27 marca 2018 r. zorganizował w GOK Książki finał gminny XLI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Мłodzież zapobiega pożarom”. Jury w składzie: Grzegorz Komorowski – Komendant Gminny ZOSP RP, Leszek Talarek – Wiceprezes ZOG ZOSP RP oraz Eugeniusz Bala Przewodniczący Gminnej Komisji Rewizyjnej, przeegzaminowała uczestników konkursu z wiedzy pożarniczej.
Młodzież rywalizowała w dwóch grupach wiekowych (I grupa szkoła podstawowa, II grupa gimnazjum). Po testach pisemnych składających się z 40 pytań, młodzież odpowiadała na pytania ustne, które zadecydowały o kolejności zajętych miejsc. W grupie pierwszej, w wyniku rozgrywki ustnej, zwycięzcą został Maciej Michewicz – 15 pkt. a drugie miejsce zajął Wojciech Ziarnik – 15 pkt. W grupie gimnazjalnej zwyciężyła Julia Kalinowska – 12,5 pkt., wyprzedzając Krystiana Zycha, który uzyskał wynik 10,5 pkt.
Finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego i turystycznego.
Najlepsi w poszczególnych grupach tj. Maciej Michewicz i Wojciech Ziarnik (szkoła podstawowa) oraz Julia Kalinowska i Krystian Zych (gimnazjum), będą reprezentować Gminę Książki podczas eliminacji powiatowych, które odbędą się 12 kwietnia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach.
Dzisiaj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się kulinarna uczta dla smakoszy wybornych domowych pasztetów, które zostały przygotowane na konkurs wielkanocny. Na stole poza przygotowanymi według tradycyjnych receptur dań, pojawiły się również nowinki takie jak chociażby pasztet z soczewicy. Była to również kolejna okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych nie tylko między uczestniczkami konkursu ale także gośćmi, którzy pojawili się na ogłoszeniu wyników oraz degustacji.
Komisja konkursowa obradowała w składzie: Anna Sobieska, Katarzyna Brytan, Justyna Badach. Po raz kolejny nie było łatwym zadaniem wybranie najlepszej potrawy, jednak po obradach zostały przyznane 3 miejsca:
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki za uczestnictwo w konkursie. Mamy nadzieję, że przed świętami Bożego Narodzenia uda nam się zorganizować kolejne konkursy kulinarne, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń naszego Ośrodka Kultury.
Poniżej zamieszczamy protokół pokonkursowy oraz książkę z przepisami na potrawy przygotowane przez uczestniczki konkursu.
W ubiegłą środę w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się świąteczne warsztaty kulinarne zorganizowane przez LGD Ziemia Wąbrzeska. W czasie warsztatów uczestnicy zgodnie ze wskazówkami pani instruktor Elżbiety Tomaszewskiej przygotowali wielkanocne przysmaki: jajka faszerowane oraz babkę wielkanocną. Tradycyjnie ugotowano również żurek na zakwasie. Warsztaty przebiegały w przyjemnej atmosferze, a spotkanie okazało się doskonałą okazją do wymiany przepisów i kulinarnych doświadczeń. Co można więcej dopowiedzieć? Było przepysznie!
Dnia 8 marca Rada Sołecka wsi Zaskocz zorganizowała dla mieszkanek Dzień Kobiet. Pani Sołtys Urszula Dąbrowska zaprosiła instruktorkę Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach, Panią Anną Skwark, aby poprowadziła zajęcia z przygotowywania kwiatów z krepy włoskiej z uczestniczkami spotkania. Efektem zajęć były piękne róże wykonane przez Panie uczestniczące w spotkaniu.
Zamieszczamy na naszej stronie internetowej fotorelacje z zajęć, które odbyły się w tym tygodniu w naszym Gminnym Ośrodku Kultury. W poniedziałek dzieci bawiły się na zajęciach cyrkowych, we wtorek tworzyliśmy zakładki do książek na zajęciach plastycznych a w środę Panie z Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek wykonywały piękne wielkanocne jaja techniką Temari.
W GOK-u regularnie odbywają się zajęcia dla każdego kto chce rozwijać swój talent (nawet jeśli ktoś jeszcze nie wie, że go ma :)). W tym tygodniu nasz fotoreporter pojawił się na zajęciach cyrkowych, artystycznych oraz spotkaniu klubu rękodzieła artystycznego Węzełek. W poniedziałek wieczorem odbyły się także zajęcia nauki gry na gitarze. Nie zabrakło również w tym tygodniu spotkania na grze w tenisa stołowego.
Dnia 23 lutego 2018 r., Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie wraz z Klubem Rękodzieła Artystycznego” Węzełek”, działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach i Kołem Gospodyń Wiejskich z Czystochlebia zorganizowało w Starostwie Powiatowym w Wąbrzeźnie warsztaty dla rodzin zastępczych i wychowanków, których tematyką było przygotowywanie palmy wielkanocnej. Każdy uczestnik warsztatów wykonał własną palmę wielkanocną, do której użyto wierzby, bukszpanu, trzmieliny, iglaków, suchych traw, kolorowych piórek i ręcznie robionych kwiatów z krepy włoskiej. Warsztaty poprowadziła Pani Anna Skwark, która wprowadziła zgromadzonych w tematykę wielkanocną, a następnie krok po kroku wyjaśniła sposób wykonywania prac. Swoją wiedzę i doświadczenie w tworzeniu kwiatów z krepy włoskiej przekazały uczestnikom warsztatów członkinie „Węzełka”- Panie Elżbieta Antowska, Bożena Wiśniewska, Krystyna Heberlej.
Podczas warsztatów można było również podziwiać ozdoby wielkanocne wykonane przez Panie z Naszego klubu.
Drugi tydzień ferii za nami. I tym razem nie daliśmy się nudzić uczestnikom naszych zajęć. W poniedziałek odbyło się spotkanie ze strażakiem, ratownikiem medycznym i policjantem, podczas którego dzieci zgłębiały wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. We wtorek poznawaliśmy i bawiliśmy się zabawami integracyjnymi. Czwartek natomiast upłynął pod znakiem wyjazdu do Torunia na Ferie Piernikiem Pachnące, gdzie uczestnicy poznawali tajniki wytwarzania tradcyjnych pierników. Piątek - ostatni dzień ferii zimowych zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach to zajęcia kulinarne i zabawa w tworzenie najładniejszej dekoracji na gofrach. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za kolejne wspólnie spędzone ferie zimowe i zapraszamy do częstszego odwiedzania nas również w czasie semestru szkolnego.
Wczoraj dzieci w ramach ferii zimowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach spotkały się z ratownikiem medycznym Łukaszem Gajdą, strażakiem Grzegorzem Komorowskim i policjantem Dawidem Kochmańskim. Dzieci bardzo dużo dowiedziały się o tym jak wygląda praca w poszczególnych służbach a także mogły pobawić się kajdankami, przeprowadzić resuscytacje krążeniowo - oddechową na fantomie a także przebrać się w strój strażaka.
We wtorek w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się impreza karnawałowa Klubu Seniora i Polskiego Związku Niewidomych i Niedowidzących.
Pierwszy tydzień ferii zimowych już za nami. W Gminnym Ośrodku Kultury i w Gminnej Bibliotece Publicznej nikt się nie nudził. W poniedziałek ruszyliśmy na karnawałową zabawę przebierańców z klaunami, środa upłynęła pod znakiem zajęć plastycznych i tanecznych podczas których dzieci przygotowywały kartki walentynkowe techniką Iris Folding, w piątek pod GOK podjechał bus z kinem 7D a w sobotę wspólnie uczyliśmy się grać w tenisa. Atrakcji nie zabrakło, ale nie zwalniamy i już jutro zaczynamy kolejny tydzień pełen atrakcji!
Wczoraj z pompą ropoczęliśmy ferie zimowe kolorowym balem karnawałowym dla dzieci. Jak co roku dzieci i ich rodzice spisali się na medal - nie zabrakło różnorodnych i profesjonalnie dobranych strojów, co można zobaczyć na zdjęciach. Podczas balu dzieci do zabawy porwali nasi pomocnicy - klauny.
Toruńska Piernikarnia Mistrza Bogumiła i Toruńska Manufaktura Piernika serdecznie zapraszają Państwa młodych podopiecznych do udziału w konkursie plastycznym "PIERNIK MOICH MARZEŃ"!
Do końca lutego czekamy na fotografie prac plastycznych wykonanych przez uczniów szkół podstawowych w dowolnej technice, przedstawiających projekt wymarzonego piernika. Nagrodą dla zwycięzcy będzie m.in. realizacja jego projektu przez zespół piernikarzy z Toruńskiej Manufaktury Piernika.
Toruńska Piernikarnia Mistrza Bogumiła od lat prowadzi w Toruniu warsztaty tworzenia pierników historycznych - dekoracyjnych, oryginalnych i najbardziej tradycyjnych pamiątek z Grodu Kopernika.
Toruńska Manufaktura Piernika rzemieślniczą metodą i w oparciu o tradycyjne przepisy wypieka jedyne w swoim rodzaju pierniki jadalne i dekoracyjne.
Szczegóły znajdziecie Państwo w załączonym plakacie i w regulaminie.
ZAPRASZAMY!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć artystycznych, które odbyły się w naszymi Gminnym Ośrodku Kultury w tym tygodniu.
Tak jak zapowiedzieliśmy w tym tygodniu, w sobotnie popołudnie odwiedziliśmy dzieci w Zaskoczu! Jak zawsze nie brakowało zabaw, uśmiechu i spotkania z Gwiazdorem!
W kończącym się tygodniu odbyły się u nas także cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci oraz spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek. Dzieci podczas zajęć przygotowywały motyle i kwiaty z zalaminowanych kolorowych papierowych elementów.
Wczoraj rozpoczęliśmy nasze małe noworoczne Tourne'e po miejscowościach sołectwach naszej gminy. Na zaproszenie sołtysów razem z Gwiazdorem i naszymi pomysłami na zabawy odwiedziliśmy Blizienko i Łopatki. W przyszłym tygodniu widzimy się w Zaskoczu!
W dniu 14 stycznia 2018 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach działał sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w roku ubiegłym Szefem sztabu został został Jerzy Cyran.
17 wolontariuszy pod opieką 3 opiekunów mimo mrozu dzielnie kwestowało w miejscowościach Osieczek, Łopatki i Książki. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy udało się zebrać aż 2830,46 zł!
O godzinie 17:00 na sali naszego Gminnego Ośrodka Kultury rozbrzmiał Hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Serce Sercu zespołu HaDwaO w wykonaniu Jony Szmeichel, którym rozpoczęliśmy część oficjalną obchodów 26 Finału WOŚP. W programie artystycznym przeplatanym licytacjami gadżetów WOŚP i przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców wystąpiły zespoły wokalne i taneczne ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Książkach. Licytacje prowadzili w tym roku podobnie jak w ubiegłym Andrzej Nowak i Jona Szmeichel.
Podczas Finału można było także skorzystać z oferty naszego corocznego WOŚPowego sklepiku i kupić smaczne ciastka, kawę, herbatę a także maskotki, obrazy a także przedmioty wykonane przez Klub Rękodzieła Artystycznego Węzełek. Całość dochodu ze sklepiku została przekazana do puszki WOŚP.
Łączny dochód, który został przekazany do Fundacji, wyniósł 8075,18 zł w tym:
Sztab 26 Finału WOŚP dziękuje współorganizatorom, wolontariuszom, darczyńcom zespołom i artystom prezentującym się na scenie GOK podczas Finału oraz ich opiekunom za okazaną pomoc oraz OSP w Książkach za wspaniałe „światełko do nieba”, a także społeczeństwu za liczne przybycie i hojność.
Wczoraj w naszym Gminnym Ośrodku Kultury odbył się Dzień Babci i Dziadka zorganizowany przez Klub Seniora. Na scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola w Książkach.
Podczas zajęć klubu rękodzieła Artystycznego Węzełek Panie podobnie jak w ubiegłym tygodniu tworzyły "Makata Psy" techniką makrama.
Na zajęciach plastycznych dla dzieci zostały stworzone natomiast piękne i oryginalne kartki na Dzień Dziadka.
To był kolejny gorący Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Dziękujemy wolotariuszom, darczyńcom, mieszkańcom naszej gminy i wszystkim, którzy choć parę groszy wrzucili do puszek kwestujących wolontariuszy czy też w trakcie Finału w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach.
Szersze podsumowanie postaramy się opublikować w ciągu tygodnia. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek, podczas którego Panie przekuwały zdobytą wiedzę w sztukę tworząc "Makata Psy" techniką makrama.
Wczoraj natomiast odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci, które przygotowywały bukiet kwiatów techniką origami na Dzień Babci.
Już w niedzielę 14 stycznia o godzinie 17:00 zapraszamy na kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Książkach! Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem fundacja WOŚP przesłała nam gadżety, które podczas finału będą sprzedawane a możecie je zobaczyć na poniższych zdjęciach. Program tegorocznego finału WOŚP zamieszczamy na plakacie. "Oj będzie się działo!" - Zapraszamy!
Zamieszczamy dzisiaj zdjęcia z pierwszych w tym roku zajęć plastycznych i spotkania Klubu Rękodzieła Artystycznego Węzełek.